W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Green Innovative Technologies i misja MKiŚ, GreenEvo i PAIH w Rzymie i Abruzji

28.04.2023

27-28 kwietnia miała miejsce wizyta we Włoszech Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzaty Golińskiej, przewodzącej misji gospodarczej 9 polskich innowacyjnych przedsiębiorstw sektora zielonych technologii uczestniczących w programie GreenEvo. Delegacji MKiŚ towarzyszyła reprezentacja Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu pod przewodnictwem Prezesa Pawła Kurtasza.

konferencja

Pierwszego dnia wizyty  Wiceminister Małgorzata Golińska przeprowadziła rozmowy z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Suwerenności Żywnościowej i Leśnictwa Luigim D'Eramo. Podczas spotkania poruszono m.in. kwestie stanowiska wobec toczących się w instytucjach UE prac nad przeniesieniem leśnictwa z obszaru kompetencji krajowych do kategorii kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie, zrównoważonej gospodarki leśnej oraz potencjału zieleni miejskiej w zakresie przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych i podnoszenia komfortu życia mieszkańców.

Rzymski etap wizyty objął ponadto udział w konferencji Green Innovative Technologies, zorganizowanej przez Ambasadę RP w Rzymie we współpracy Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Mediolanie, najważniejszą organizacją włoskich przedsiębiorców Confindustrią oraz opiniotwórczym portalem Formiche.net. Celem konferencji było ukazanie Polski jako dostawcy zaawansowanych technologii oraz państwa czynnie zaangażowanego w stawienie czoła wyzwaniom związanym nie tylko z transformacją energetyczną, lecz także szerzej: z ekorewolucją. A zarazem kraju konstruktywnie patrzącego na zadanie przestawienia gospodarek na nowe, zielone tory, w tym wzywającego do wyzyskania potencjału ekonomicznego związanego ze świadomym postawieniem na ekoinnowacje i wsparciem dla europejskich technologii i łańcuchów wartości. Równolegle, silny nacisk położony został na promocję atrakcyjności inwestycyjnej PL, w tym przybliżenie włoskiemu odbiorcy szeregu realizowanych w naszym kraju infrastruktur przyszłości. Dużo miejsca poświęcone zostało prezentacji oferty przedsiębiorstw uczestniczących w programie GreenEvo, których przedstawiciele zaprezentowali swoje technologie z branży wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, energetycznej oraz rozwiązań dla budownictwa i smart cities.

Następnego dnia polska delegacja udała się z wizytą do Abruzji, gdzie realizowane były dwa równoległe programy. Wiceminister Golińska w stolicy regionu L’Aquili przeprowadziła rozmowę z Przewodniczącym Abruzji. Udała się też z wizytą do siedziby Parku Narodowego Gran Sasso i Monti della Laga, gdzie wspólnie z władzami parku wzięła udział w inauguracji Szlaku Dwóch Świętych (Jana Pawła II i  Gabriela Possentiego) i  odsłonięciu pracy artysty Maria Costantiniego. Następnie miały miejsce wjazd na płaskowyż Campo Imperatore oraz wizyta w  Sanktuarium Jana Pawła II w miejscowości San Pietro della Ienca.

Alternatywny program został przewidziany w Abruzji dla laureatów konkursu GreenEvo. Delegacja przedsiębiorców pod przewodnictwem Prezesa Pawła Kurtasza odbyła wizytę w laboratoriach Wydziału Inżynierii Przemysłowej i Informatycznej i Ekonomii Uniwersytetu w L'Aquili. Następnie przedsiębiorcy udali się do Abruzyjskiego Parku Technologicznego, gdzie miały miejsce prezentacja laureatów programu GreenEvo  oraz spotkania z przedstawicielami regionalnych środowisk biznesowych i naukowych.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}