W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja „Mitoraj i jego relacje kulturowe” w Pietrasanta z okazji 80-lecia urodzin i 10-lecia śmierci artysty

19.03.2024

Ambasador Anna Maria Anders uczestniczyła 19 marca w obradach I konferencji międzynarodowej "Mitoraj i jego relacje kulturowe" zorganizowanej w Pietrasanta przez Fundację Muzeum Igora Mitoraja, pod patronatem Ambasady RP w Rzymie, regionu Toskanii oraz włoskiego Ministerstwa Kultury z okazji 80. rocznicy urodzin i 10. rocznicy śmierci polskiego rzeźbiarza.

Mitoraj Convegno Pietrasanta

Wydarzenie z udziałem międzynarodowych ekspertów, w tym z Polski wicerektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Bartłomieja Struzika i dyrektor krakowskiego muzeum Tadeusza Kantora Małgorzatę Paluch-Cybulską (staraniem ambasady referat został odczytany w j. wł. z powodu niemożności osobistego przybycia) było transmitowane na żywo.  Do Pietrasanta - miejsca gdzie tworzył i jest pochowany Mitoraj i które pozostaje kuźnią artystów z całego świata, miejscem pracy m.in. Michała Anioła, czy Fernando Botero - zaproszono ponadto m.in. Jamesa Putmana - byłego kuratora departamentu Starożytnego Egiptu w British Museum, a także byłego dyrektora Galerii Uffizi we Florencji, obecnie szefa muzeum Capodimonte w Neapolu Eike Schmidta z Fundacji Muzeum Igora Mitoraja. Podczas pobytu w Pietrasanta ambasador przeprowadziła szereg merytorycznych rozmów, w tym z burmistrzem miasta Alberto Stefano Giovannetti oraz przewodniczącym regionu Toskanii Eugenio Giani, jak również z prezesem fundacji Jean-Paul Sabatier - spadkobiercą artysty, w sprawie zaawansowania prac związanych z budową Muzeum Igora Mitoraja. J.P. Sabatier podarował państwu włoskiemu kolekcję 69 dzieł Mitoraja, które zostaną wystawione w powstającym w Pietrasanta nowoczesnym muzeum.

W swoim wystąpieniu ambasador odniosła się m.in. do ogromnej spuścizny dzieł polskiego rzeźbiarza, wspólnych dla różnych kultur i cywilizacji, przeszłości i teraźniejszości, wywołujących zawsze wielkie emocje, szczególnie w okresie obecnych konfliktów na świecie, w tym wojny na Ukrainie. Podkreśliła, że dziedzictwo sztuki pozostawione przez Mitoraja, jeszcze bardziej scementowało relacje polsko – włoskie. Konsul honorowy RP we Florencji Stefano Barlacchi natomiast zwrócił uwagę na historyczną zbieżność 80 – rocznicy urodzenia Mitoraja i bitwy pod Monte Cassino. Ambasador udzieliła także licznych wywiadów, w tym dla RAI TV i odwiedziła pracownię polskiego rzeźbiarza Szymona Ołtarzewskiego, członka Brytyjskiego Królewskiego Związku Rzeźbiarzy (Royal British Society of Sculptors), który studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Carrarze i od ponad 20 – lat mieszka i tworzy  w Pietrasanta, określanej mianem „małych Aten”.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}