W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#PAMIETAMY. Obchody Dnia Pamięci w Mediolanie

02.02.2024

W ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu, 2024, Konsulat Generalny RP w Mediolanie współpracował przy organizacji kilku projektów muzycznych.

Grupa kobiet na scenie

Koncert w Sali Verdi Konserwatorium mediolańskieego

21 stycznia w Sali Verdi w Konserwatorium mediolańskiego, przy współpracy z agencją koncertową Serate Musicali, odbył się koncert muzyki polskiego kompozytora żydowskiego pochodzenia  Mieczysława Weinberga (1919-1956): Pieśni w jęz. polskim do poezji Juliana Tuwima i w jidysz do słów Icchoka Lejba Pereca, w wykonaniu duetu: Joanny Klisowskiej (sopran) i Katarzyny Neugebauer (pianino). W programie znalazły się także Pieśni Kurpiowskie Karola Szymanowskiego i 2 Tańce polskie Ludomira Różyckiego.

Obchody w Melzo

24 stycznia w Melzo dzięki współpracy naszej placówki i Stowarzyszenia Kulturalnego Gruppo Artistico Melzese, Urzędu Miasta Melzo i stowarzyszenia partyzantów ANPI, zorganizowano cykl inicjatyw poświęconych artystycznym świadectwom włoskich jeńców niemieckiego obozu na terenie Białej Podlasce. O godz. 17.30 w foyer kina Arcadia miała miejsce inauguracja wystawy prac wraz z  reprodukcjami dziennika internowanych włoskich artystów z Lukanii, którzy byli jeńcami w niemieckim obozie dla internowanych w Białej Podlasce, powstałym w 1943 r., a którzy prowadzili w ukryciu ilustrowane pismo "La voce di San Gerardo"/ Głos Św. Gerarda, patrona miasta Potenzy, skąd pochodzili. Następnym punktem programu było zwiedzanie w Galerii El Gufo wystawy obrazów malarza Sergio Gozzi (czynna 20.01 do 11.02) , który mieszkał w Melzo i znalazł wśród internowanych w obozie Włochów. 

Obóz jeńców włoskich założono w Białej Podlaskiej we wrześniu 1943 r., po kapitulacji Włoch i wycofaniu się z wojny po stronie Niemiec. Obóz nosił nazwę "Stammlafer 366 Biała Podlaska" i został zlikwidowany w czerwcu 1944 r. W obozie, w latach 1943-1944 przebywało ok. 6000 żołnierzy i oficerów włoskich, których przywieziono z Albanii i Jugosławii. 400 z nich spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Drugą część wydarzenia stanowił wieczór filmowy w kinie Arcadia, jednej z pierwszych włoskich multisal, który otworzyło powitanie publiczności ze strony organizatorów: władz Melzo, naszego Konsulatu oraz odczytanie listu od reżyserki Anny Venditti przez kuratora projektu Giuliano Grassi. Odbyły się projekcje 2 filmów:  dokumentu La voce di San Gerardo  w reż.  A. Venditti, który opowiada o artyście Mauro Masi, ocalałym z obozu jenieckiego w Białej Podlaskiej. Następnie pokazano pełnometrażową produkcję One Life w reż. James’a Hawes’a, o prawdziwej historii  Nicholasa Wintona, który w czasie II WŚ zorganizował transport 669 dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii, a pół wieku po wojnie spotkał się z ocalałymi osobami w programie telewizyjnym.

W sobotę 27 stycznia w galerii El Gufo odbyło się także spotkanie online z reżyserką i pisarką, Annalisą Venditti.  

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}