W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polacy we Włoszech #Polonia4Neighbours

20.07.2020

Polonia Włoska uczestniczyła aktywnie w akcji #Polonia4Neighbours. Zainicjowano szereg działań związanych z sytuacją kryzysową w związku z pandemią Covid-19.

#Polonia4Neighbours

Szerokim echem odbiła się akcja Polonii z Rzymu i Lacjum – „SERCE w koszyku”. Jej pomysłodawcą było rzymskie stowarzyszenie “VideoPyja”, a patronat medialny objęła redakcja dwutygodnika dla Polaków we Włoszech „Nasz Świat”. W ramach inicjatywy, przez dwa tygodnie w polskich sklepach w Rzymie i Ladispoli trwała charytatywna zbiórka żywności dla rodzin, które ucierpiały w czasie kryzysu epidemiologicznego. Ogółem zebrano kilkanaście kilogramów produktów spożywczych, które przekazano następnie najbardziej potrzebującym. Polacy we Włoszech po raz kolejny udowodnili, że mają wielkie serce i są wrażliwi na potrzeby innych.

Znaczne było również zaangażowanie polskiego personelu medycznego we Włoszech, który znalazł się na pierwszej linii frontu walki z Covid 19. Codzienna praca polskich lekarzy, pielęgniarek i personelu sanitarnego obecnego w szpitalach wielu włoskich regionów łączyła się z olbrzymim ryzykiem i poświęceniem. Polacy solidaryzowali się z Włochami i wspierali ich w trudnej codzienności.

Aktywnie w „sąsiedzką” pomoc zaangażowało się także środowisko szkolnictwa polonijnego we Włoszech. Organizowana była też inna działalność – prowadzona na mniejszą skalę – m.in. akcje ograniczające się z reguły do pojedynczych osób i stowarzyszeń, np. pomoc znajdującym się w trudnej sytuacji innym Polakom, informowanie o możliwościach uzyskania pomocy na czas epidemii ze strony władz lokalnych, etc. (działalność taką prowadziło np. Stowarzyszenie Orzeł Biały w regionie Kampania). Stowarzyszenie „Insieme” z okolic Rzymu wspierało za to Polonię Włoską w zakresie praktycznych kwestii związanych z rozliczeniami podatkowymi oraz wnioskowaniem o świadczenia socjalne związane z Covid – 19. W regionie Marche prowadzone było natomiast przez członkinię lokalnego Stowarzyszenia doradztwo dla polskich i polonijnych przedsiębiorców oraz firm polskich prowadzących działalność gospodarczą we Włoszech. 

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie uruchomił natomiast w marcu telefoniczne porady psychologiczne dla Polonii, prowadzone przez polską psycholog (projekt trwał do czerwca).
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}