W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

San Marino

Bezpieczeństwo

W San Marino nie wprowadzono oficjalnego stopnia zagrożenia terrorystycznego.

Turyści w San Marino są narażeni przede wszystkim na kradzieże kieszonkoweJeśli staniesz się ofiarą kradzieży, zgłoś się na posterunek policji. W przypadku utraty dokumentów podróży skontaktuj się z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rzymie lub Konsulatem Generalnym RP w Mediolanie. Zalecamy podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem. Jeden z dokumentów pozostaw w hotelowym sejfie.

Jeśli dojdzie do wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji, zadzwoń na numer alarmowy 112.

Apelujemy o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty TAK

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Z dokumentu podróży możesz korzystać do ostatniego dnia jego ważności.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w ramce powyżej pt. Informacje nt. Covid.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią? 

Taka zgoda nie jest wymagana.

Zasady pobytu

Obowiązku meldunkowego dopełnia recepcja hotelu lub właściciel mieszkania.

Zdrowie

Ponieważ Republika San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, twoja Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie będzie uznana a za leczenie bedziesz musiał zapłacić. W nagłych przypadkach można zgłaszać się do szpitala lub przychodni. Dla bezpieczeństwa przed podróżą wykup ubezpieczenie medyczne.

Informacje dla kierowców

Wjazd na terytorium San Marino nie podlega żadnym ograniczeniom. Pojazd możesz zostawić wyłącznie na specjalnie oznakowanych parkingach. Polskie prawo jazdy jest honorowane.

Cło

Przepisy celne są zgodne z przepisami unijnymi, które obowiązują we Włoszech. Pieniądze możemy wwozić i wywozić bez ograniczeń. Jeśli jednak przekraczasz granicę i masz przy sobie w gotówce 10 000 EUR lub więcej, musisz to zgłosić organom celnym. Zasada ta dotyczy także odpowiedników wymienionej kwoty w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych itp. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów, które możesz wwieźć, kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są przeznaczone na własny użytek, a nie na sprzedaż.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}