W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium w Rzymie dot. Trójmorza

05.07.2023

5 lipca w Rzymie odbyło się seminarium dot. Trójmorza zorganizowane przez Ambasadą Rumunii (gospodarz wydarzenia), Ambasadę RP w Rzymie oraz opiniotwórczy portal Formiche.net pt. "Business Opportunities in Filling the North-South Connectivity Gap". Gościem honorowym wydarzenia był włoski minister ds. przedsiębiorczości i Made in Italy Adolfo Urso.

Konferencja Trojmorze

Podczas seminarium mówcy przybliżyli odbiorcom założenia inicjatywy, działalność Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza, wybrane projekty infrastrukturalne, a także priorytety tegorocznego szczytu i Business Forum w Bukareszcie.

Stronę polską reprezentowała ambasador Anna Maria Anders, Paweł Gębski – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ oraz Jerzy Uklański – wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Infrastruktury. Stronę rumuńską reprezentowali: ambasador Rumunii we Włoszech Gabriela Dancău, Dragoș Bănescu, wicedyrektor Departamentu Analiz i Syntezy w MSZ Rumunii oraz Corina Vulpeș – dyrektor ds. relacji instytucjonalnych z EximBank Romania. Głos zabrał też chargé d’affaires a.i. USA Shawn Crowley, który przedstawił amerykańskie wsparcie dla inicjatywy. Całość seminarium moderował Giorgio Rutelli, redaktor naczelny Formiche.net.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 osób, w tym urzędnicy włoskich instytucji rządowych, przedstawiciele stowarzyszeń biznesowych, instytucji finansowych i firm infrastrukturalnych oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.

Przebieg dyskusji

Ambasador Anna Maria Anders w swoim wystąpieniu nawiązała do początków inicjatywy Trójmorza, wspominając kluczową rolę prezydentów Polski i Chorwacji w jej narodzinach. Podkreśliła też proeuropejski charakter Trójmorza i jego komplementarność wobec UE. Paweł Gębski, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ podkreślił znaczenie rozwiązań z obszaru energii, infrastruktury i cyfryzacji dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa i budowana odporności regionu, szczególnie ważnych w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z kolei Jerzy Uklański wicedyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Infrastruktury omówił zakres projektów infrastrukturalnych mających na celu wzmocnienie interkonektywności w regionie, nie tylko poprzez łączenie stolic i centrów administracyjnych, ale także węzłów handlowych, takich jak np. Gdańsk i Konstancja w Rumunii.

 

Ambasador Gabriela Dancău jako gospodarz wydarzenia podziękowała polskiej Ambasadzie za współorganizację seminarium i podkreśliła kluczową rolę Polski w rozwoju inicjatywy Trójmorza. Podkreśliła też, że korzyści płynące z inicjatywy mogą oznaczać zyski nie tylko dla krajów regionu. W tym kontekście nawiązała m.in. do nowych projektów z udziałem rumuńskich spółek energetycznych mających na celu eksploatację złoż M.Czarnego i wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Rumunii, ale także krajów sąsiadujących. Dragoș Bănescu, wicedyrektor Departamentu Analiz i Syntezy w MSZ Rumunii omówił szeroko priorytety i cele zbliżającego się Szczytu Trójmorza i Business Forum w Bukareszcie. Z kolei Corina Vulpeș, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych z EximBank Romania przybliżyła publiczności szczegółowo działalność Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza, prezentując jednocześnie statystyki ilustrujące potencjał gospodarczy całego regionu.

Relacja z wydarzenia ukazała się na stronie partnera medialnego wydarzenia portalu Formiche.net:  https://formiche.net/2023/07/infrastrutture-energia-digitale-cosa-si-e-detto-a-roma-sulliniziativa-dei-tre-mari/  

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}