W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Święto Konstytucji 3 Maja w Rzymie z udziałem Ministra Kultury Włoch

04.05.2023

W ramach obchodów Święta Narodowego Konstytucji 3 maja, w ogrodach Ambasady RP w Rzymie 4 maja odbyło się tradycyjne przyjęcie z udziałem licznych wysokiej rangi przedstawicieli władz Republiki Włoskiej, świata kultury i gospodarki oraz korpusu dyplomatycznego akredytowanego we Włoszech.

3 maja

Przyjęcie zaszczycili swoją obecnością Minister Kultury RW Gennaro Sangiuliano oraz przewodniczący Komisji ds. UE Senatu Republiki Włoskiej i były minister spraw zagranicznych Giulio Terzi di Sant'Agata. Parlament włoski reprezentowali także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Izbie Deputowanych i były minister gospodarki i finansów Giulio Tremonti oraz przewodniczący Komisji ds. Kultury, Nauki i Szkolnictwa Federico Mollicone. Ambasada gościła także przebywających w Rzymie  przewodniczących parlamentarnych Komisji Spraw Zagranicznych państw Trójkąta Lubelskiego: Radosława Fogla, Žygimantasa Pavilionisa i Oleksandra Mereżko. Wśród gości obecni byli także przedstawiciele włoskich sił zbrojnych, w tym Komisarz Generalny "Onorcaduti" generał dywizji Diego Paulet, jak również  przedstawiciele służb porządku i bezpieczeństwa publicznego, w tym Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Bezpieczeństwa Publicznego ds. koordynacji i planowania działań policji Prefekt Stefano Gambacurta, a także przedstawiciele włoskiego MSZ, w tym Z-ca Dyrektora DG ds. UE Alessandro Gaudiano..

Oficjalna ceremonia uroczystości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnów narodowych RP i RW oraz odsłuchaniem hymnu UE.

  • Ambasador Anna Maria Anders w swoim wystąpieniu poza rysami historycznymi nawiązującymi do Konstytucji 3 maja odniosła się do aktualnych priorytetowych kwestii polityki międzynarodowej m.in. agresywnej imperialistycznej polityki RU i wojny na UA. W tym kontekście Ambasador Anders podkreśliła, że dla Polski, w przeciwieństwie do wielu innych państw, ekspansjonistyczne intencje Moskwy stały się oczywiste już w dobie rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2008 r. i inwazji na Krym w 2014 r. Nawiązując do wizyt Premier G. Meloni w lutym br. oraz Prezydenta S. Mattarelli w kwietniu br. w Polsce, Ambasador położyła szczególny akcent na bardzo dobry poziom relacji polsko-włoskich, na istotę wzmacniania sojuszniczych więzi transatlantyckich oraz wagę przynależności Polski do UE. W odniesieniu do planowanej na I połowę 2025 r. polskiej prezydencji w Radzie UE Ambasador powołała się na oświadczenia Prezydenta A. Dudy i Premiera M. Morawieckiego, którzy zapowiedzieli, że priorytetami polskiej prezydencji będzie dalsza konsolidacja współpracy transatlantyckiej oraz kontynuacja procesu rozszerzenia UE o Ukrainę, Mołdawię i kraje Bałkanów Zachodnich. Ideę przewodnią stanowić będzie także dalsze wsparcie dla Ukrainy i jej odbudowy przy udziale UE.

  • Minister Kultury RW Gennaro Sangiuliano w wystąpieniu nawiązał do bardzo silnych wspólnych korzeni kulturowych, które łączą Polskę z Włochami oraz roli Polski jako strażnika europejskich i chrześcijańskich wartości. Sangiuliano przytoczył także postacie św. Jana Pawła II  oraz pisarza  Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i ich nieoceniony wkład w upadek komunizmu i zdemaskowanie okrucieństw totalitaryzmu. Nawiązał do filmu A. Wajdy „Katyń", który odsłonił europejskiej, w tym włoskiej publiczności, prawdę o zbrodni popełnionej na polskich oficerach przez sowieckie NKWD. Minister Sangiuliano dał wyraz bardzo dobrej znajomości polskiej kultury i historii oraz osobistej sympatii wobec Polski. Podkreślił szczególną  zbieżność wizji politycznej i dobrą współpracę między rządami RW i RP. Wspomniał także o znaczeniu i rozgłosie wywiadu udzielonego w ubiegłym roku przez Prezydenta A. Dudę w telewizji RaiDue, którego był wówczas dyrektorem. Zapowiedział także swoją planowaną na lipiec oficjalną wizytę w Polsce.

  • Przewodniczący Komisji ds. UE Senatu RW Giulio Terzi di Sant'Agata położył silny akcent na historyczne związki Polski z Włochami, szczególnie żywe w XIX wieku w okresie patriotycznych walk o niepodległość i zjednoczenie, których symbolem jest postać Francesco Nullo, włoskiego bojownika oraz działacza narodowego, bliskiego współpracownika Garibaldiego, który walczył w powstaniu styczniowym i poległ w walce o niepodległość Polski. Zaznaczył także wagę roli Polski w budowie historii Europy, a także aktualnie w obronie Ukrainy przed rosyjską napaścią i budowaniu jedności wśród sojuszników na rzecz Ukrainy. Z satysfakcją podsumował  pozytywny klimat relacji dwustronnych potwierdzony wizytą państwową prezydenta RW Sergia Mattarelli w Polsce w kwietniu br. oraz oficjalną wizytą Premier RW Giorgii Meloni w lutym br.

Patriotycznym akcentem podczas uroczystości był także występ tancerzy amatorskiego zespołu tańca „Czerwone Maki", utworzonego przez członków włoskiej Polonii, którzy w tradycyjnych krakowskich strojach wykonali polskie tańce narodowe: Poloneza, Oberka, Kujawiaka i Krakowiaka. Część oficjalna uroczystości zakończyła się prezentacją promocyjną w obecności wiceprezesa „Polskich Portów Lotniczych" Pawła Siennickiego nowych połączeń lotniczych miedzy lotniskiem Warszawa-Radom a portem Rzym-Fiumicino oraz zaproszeniem gości do odwiedzenia naszego kraju. 

Przyjęcie zorganizowane w ogrodach Ambasady nie przeszło niezauważone także w mediach. Zarówno rzymski dziennik „Il Messaggero", jak i agencje prasowe zrelacjonowały przebieg recepcji.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}