W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sympozjum "Solidarność wczoraj i dziś. 40 lat Solidarności"

07.10.2020

W siedzibie Ambasady RP w Rzymie odbyło się sympozjum "Solidarność wczoraj i dziś. 40 lat Solidarności", aby zastanowić się nad uniwersalnym przesłaniem Solidarności, które zrodziło się w Polsce w latach ’80-tych.

seminarium "Solidarność wczoraj i dziś. 40 lat Solidarności"

Uczestnicy sympozjum zgromadzeni w siedzibie Ambasady RP w Rzymie oraz za posrednictwem relacji on-line mogli posłuchać historii Polski, która stanowi o jej tożsamości i była fundamentem dla powstania Solidarności (prorektor Uniw. La Sapienza prof. A.F.Biagini), o roli Jana Pawła II w przemianach historycznych w Polsce, a także teraźniejszym kontekście sytuacji na Białorusi (Massimiliano Signifredi). Dowiedzieć się o strajkach sierpnia ’80 r. z ust naocznego świadka Jasia Gawrońskiego, korespondenta Rai TV, a także wysłuchać od aktywistki włosko – polskiej Wandy Gawrońskiej interesujących informacji o wzruszającej pomocy dla Polaków, organizowanej przez Włochów w okresie reżimu i stanu wojennego. Nawiązując do uniwersalnego przesłania solidarności dr Paweł K. Szczucinski z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej opowiedział o misji polskich lekarzy w Bergamo podczas pandemii, a także o pomocy niesionej przez Polaków w ostatnim czasie na całym świecie. Na zakończenie b. Minister Spraw Zagranicznych Włoch Giulio Terzi, podzielił się refleksją o idei solidarności między państwami w obecnych czasach.

Swoje przesłanie dla uczestników przekazała także Ambasador Anna Maria Anders: "rocznica ta warta jest przypomnienia, szczególnie młodym pokoleniom, aby czerpali z niej inspirację do bycia solidarnym i do pokojowej konfrontacji z dzisiejszą rzeczywistością".

Wartość solidarności podkreślana przez wszystkich prelegentów, a także żywe wspomnienie historii i ogromne nadzieje na przyszłość ukazały trwałą jedność i piękno relacji jakie zachodzą pomiędzy Polską i Włochami. Sympozjum towarzyszyła wystawa plakatów lat '80, za pośrednictwem których Włosi wyrażali solidarność i wsparcie Polakom.

Pełną relację zarejestrowaną on-line można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/lO_t76jHuo0

Wideo

Zdjęcia (11)