W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę Wyzwolenia Regionu Marche przez 2 Korpus Polski

22.07.2021

Ambasador Anna Maria Anders oraz delegacja Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w której składzie znaleźli się kpt. Władysław Dąbrowski – uczestnik walk o Ankonę oraz p. Janusz Maksymowicz, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających wyzwolenie Regionu Marche przez 2 Korpus Polski pod dowództwem generała Władysława Andersa.

Uroczystości upamiętniające 77. Rocznicę Wyzwolenia Regionu Marche przez 2 Korpus Polski

W dniu 17 lipca na Cmentarzu Polskim w Loreto odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji żołnierzy polskich poległych na froncie adriatyckim. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorował Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu statuetką Orła, w uznaniu za szczególną troskę wkładaną w sprawowanie opieki nad nekropolią loretańską. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod pomnikiem bitewnym na cmentarzu. W upamiętnieniu wzięli udział licznie przybyli przedstawiciele władz włoskich cywilnych i wojskowych, potomkowie weteranów walk oraz przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń kombatanckich i polonijnych. Oprawę uroczystości zapewnił pododdział reprezentacyjny Wojska Polskiego.

W dniu 18 lipca przy Bramie Santo Stefano rozpoczęły się uroczyste obchody 77. rocznicy Wyzwolenia Ankony. Ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemiologicznego liczba uczestników była bardzo ograniczona. W dalszej części programu złożono wieńce przy Pomniku Ruchu Oporu w Ankonie.

Zdjęcia (3)