W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Ambasadzie RP w Rzymie odbyły się warsztaty dla przedsiębiorczych Polek

O tym jak zbudować własny biznes we Włoszech, jaką formę działalności wybrać i jakie są stawki opodatkowania rozmawiały w sobotę w siedzibie Ambasady RP w Rzymie Polki, które już prowadzą swoją przedsiębiorczość lub dopiero mają taki zamiar. Całodniowe warsztaty w języku polskim i włoskim poprowadzili specjaliści z kancelarii FTA Advisors S.r.l. w Maceracie.

Przedsiębiorcze Polki

Promocja przedsiębiorczości Polek we Włoszech to projekt, który Placówka prowadzi od grudnia 2019 r. To wówczas odbyło się w tym zakresie posiedzenie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Ambasadorze RP we Włoszech. Również i w tegorocznych warsztatach wzięła udział Ambasador Anna Maria Anders.

Statystyki od lat pokazują, że Polonia Włoska jest kobietą - ponad 70% społeczności polskiej stanowią Polki. W 2020 r. istniało we Włoszech ok. 4 tys. firm prowadzonych przez Polaków. Aż 50% właścicieli tych firm to kobiety. Warto podkreślić, że w przypadku włoskich przedsiębiorców we Włoszech, kobiety stanowią jedynie 30%.

W obliczu coraz szerzej rozwijającej się działalności gospodarczej Polonii we Włoszech oraz znaczącego udziału w przedsiębiorczości kobiet, ważnym staje się stworzenie płaszczyzny do dyskusji, mającej na celu integrację kobiecego polonijnego środowiska biznesowego na Półwyspie Apenińskim. Pozwoli to na lepsze poznanie roli Polek w rozwoju polonijnej przedsiębiorczości oraz określi możliwe do podjęcia wspólne zadania, mające na celu promocję Polski we Włoszech poprzez promowanie własnych biznesów.

Przeprowadzone w dn. 5 czerwca br. warsztaty odbyły się w formie stacjonarnej i zdalnej. Ogółem uczestniczyło w nich ponad 40 Polek z całych Włoch. Szkolono się w następującej tematyce: znajdź swoją niszę, czyli Twój pomysł na biznes; jak wybrać odpowiednią formę działalności dla swojej firmy; jakie są dodatkowe pozwolenia lub certyfikaty kwalifikacji zawodowych; jaka jest wysokość podatków i składek społecznych, a także m.in. jakie są procedury założenia działalności gospodarczej. Kursantki miały też możliwość rozmów indywidualnych ze szkoleniowcami. Tematyka warsztatów cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Szkolenie przeprowadził polsko-włoski zespół z kancelarii FTA Advisors S.r.l. w Maceracie w składzie: Anna Czerwińska, Saverio Farina, Diego Torresi.

W warsztatach uczestniczyły również założycielki i członkinie facebookowej grupy „Fabryka Kobiecej Mocy”, która od kilku lat promuje kobiecy biznes we Włoszech, zachęcając Polki do współpracy.