W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W siedzibie Ambasady RP w Rzymie uroczystość z okazji zakończenie polskiej prezydencji Grupy Wyszehradzkiej

15.06.2021

Koncert międzynarodowych szlagierów rewiowych i operowych oraz premiera filmu z udziałem dyplomatów ambasad V4 w Rzymie nagranym w historycznej rzymskiej kawiarni Antico Caffé Greco to główne atrakcje przyjęcia zorganizowanego przez Ambasadę RP w Rzymie z okazji zakończenia polskiej prezydencji Grupy Wyszehradzkiej.

Recepcja na zakończenie polskiej prezydencji V4. Ambasador Anna Maria Anders wygłasza przemówienie powitalne

Na wyjątkowy wieczór w ogrodach polskiej placówki dyplomatycznej w Rzymie przybyli przedstawiciele włoskiego świata polityki, dyplomacji i kultury. Publiczność miała okazję wysłuchać koncertu międzynarodowych szlagierów rewiowych i operowych w wykonaniu polskiego tenora Iwo Orłowskiego oraz obejrzeć ciekawy film zrealizowany przez Ambasadę RP w Rzymie z udziałem dyplomatów ambasad V4 w Rzymie, nagrany w historycznej rzymskiej kawiarni Antico Caffé Greco.

Dyplomaci opowiedzieli w nim m.in. o związkach historycznych i kulturalnych Polski, Węgier, Czech i Słowacji z Italią, nawiązując do przechowywanych w tym miejscu pamiątek. Projekt był okazją do popularyzacji państw V4 w wielu obszarach, w tym także zaprezentowania ich jako państw wielkiej literatury i sztuki, oraz do utrwalenia przechowywanych w Caffé Greco pamiątek po poetach, pisarzach, muzykach, artystach, intelektualistach i politykach państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym ze strony polskiej Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza. Film został wzbogacony recytacją fragmentów poezji Miłosza oraz prozy Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu włoskiego aktora Antonio Catania, odtwórcy jednej z głównych ról w filmie cieszącym się obecnie dużą popularnością we Włoszech „Słodki koniec dnia”, przy boku Krystyny Jandy i Kasi Smutniak.

Podczas recepcji została także wręczona gościom broszura pamiątkowa, podsumowująca polską prezydencję V4 oraz związane z nią projekty zrealizowane przez Ambasadę RP w Rzymie, zawierająca także wkłady ambasadorów państw Grupy Wyszehradzkiej w Rzymie.

Materiały

Brochure presidenza di turno polacca Gruppo di Visegrad
brochure​_Presidenza​_PL​_V4​_web.pdf 13.92MB

Wideo