W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualny przewodnik po mediolańskiej Katedrze

02.04.2024

Z inicjatywy Konsul Generalnej RP w Mediolanie Anny Golec-Mastroianni w ramach współpracy placówki z władzami Lombardii powstał wirtualny przewodnik w języku polskim do mediolańskiej Katedry. Usługa została uruchomiona w marcu br. i jest dostępna poprzez najem tzw. „audioguide” oraz zawiera opcje zwiedzania katedry, tarasów oraz muzeum katedry. Polski jest jedenastym językiem, w którym dostępny jest wirtualny przewodnik.

Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie

Katedra Narodzin NPM w Mediolanie – il Duomo di Milano – to trzeci pod względem wielkości kościół na świecie. Uważana jest za najbardziej spektakularną z włoskich katedr, a także do najczęściej fotografowanych włoskich zabytków. Może pomieścić 40 tys. wiernych. Mierzy 157 m długości oraz 93 m szerokości, składa się z ponad 3400 rzeźb, 96 gargulców, tysiąca płaskorzeźb oraz popiersi. Może poszczycić się  ogromnymi i wspaniałymi witrażami i największymi organami we Włoszech (a drugimi w Europie) oraz cenną relikwią – gwoździem z krzyża Chrystusa.

Budowę mediolańskiej katedry w stylu gotyckim rozpoczął w 1386 roku Gan Galeazzo Visconti. W 1572 roku  konsekracji budowli dokonał arcybiskup Mediolanu, św. Karol Boromeus. Budowa została zakończona w epoce Napoleona i tam właśnie 26 maja 1805 roku cesarz koronował się na włoskiego króla.

Do atrakcji turystycznych należy spacer widokowy po dachach katedry na wysokości 65 do 70 metrów, zdobionych przez 135 sterczyny, wieżyczki i gargulce, z panoramą na całe miasto a nawet, przy dobrej widoczności, na odległe szczyty Alp. Na szczycie katedry w Mediolanie na wysokości 108,5 m wznosi się symbol miasta – złocona figura Matki Boskiej nazwanej przez mieszkańców La Madonnina.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}