W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa "Figures of Speech"

26.01.2023

Zapraszamy na inauguracje wystawy "Figures of Speech" w czwartek 26 stycznia, od godz. 18.00 w galerii aA29 art project, Piazza Caiazzo 3 w Mediolanie.

figures of speech

Kuratorzy

Dobrosława Nowak i Nicola Nitido

Artyści

Helena Minginowicz

Clément Bataille

Giovanni Copelli

Gianna Dispenza

 

Aby komunikować się i dzielić emocjami, potrzebujemy fizycznej obecności odbiorcy — inaczej nie jesteśmy w stanie w pełni wyrazić siebie.
Jeśli jednak obecność drugiej osoby nie jest możliwa, w grę wchodzą inne dynamiki, które zniekształcają komunikację.

Popularność dostępnych nam dzisiaj metod komunikowania się, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, w tym głównie mediów społecznościowych, zainicjowała szereg badań filozofów i socjologów. "Estimacy" to termin ukuty w 2001 roku przez Zygmunta Baumana, oznaczający przeciwieństwo "intimacy," czyli intymności.  

Malarstwo i rzeźba to aktywności twórcze, których natura silnie nawiązuje do doświadczeń artysty, są równoznaczne z przeżywaniem i dzieleniem się sferą osobistą z drugą osobą. Malarstwo, znane od starożytności, porównywane było do poezji wizualnej i vice versa; poezj ę porównywano do malarstwa pisanego. W malarstwie i rzeźbie, dialog między sobą a drugim (oglądającym) zostaje uwidoczniony, pozbawiony swojej właściwości prywatnego dialogu, staje się definicją tego, co Bauman opisuje jako typowa dla naszych czasów “estimacy.”

Czym zatem dzisiaj są malarstwo i rzeźba? Jakie znaczenie mają dla komunikacji między ludźmi? Jakie nowe metody bycia ze sobą proponują lub przeformułowują te istniejące od wieków dziedziny artystyczne?

Do udziału w wystawie zaprosiliśmy czworo artystów wywodzących z różnych kultur, aby znaleźć wspólny mianownik a także poszukać różnic w ich postrzeganiu sztuki.

Wystawa, zrealizowana przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, instytutu Polskiego  w Rzymie i Instytutu Adama Mickiewicza, będzie otwarta  do 5 marca, zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się.

aA29 art project, Piazza Caiazzo 3, 20124 Milano.

Info: info@aa29.it

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}