W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Kopernik i Rewolucja światowa” w sercu antycznego Rzymu

20.10.2023

W dniu 20.10.2023 Ambasador Anna Maria Anders zainaugurowała wystawę „Kopernik i Rewolucja światowa” w samym sercu antycznego Rzymu, na terenie Parku Archeologicznego Koloseum, w siedzibie senatu imperium rzymskiego. Wystawa została zrealizowana pod patronatem Ambasady Polskiej w Rzymie i Instytutu Polskiego, a jej kuratorem jest prof. Jerzy Miziołek.

Kopernik wystawa Roma

Na ekspozycji można obejrzeć obrazy i rzeźby, a także starożytne mozaiki związane z historią heliocentryzmu oraz dedykowany Kopernikowi przez Stanisława Wyspiańskiego witraż, przedstawiający rzymskiego boga Apollo jako bóstwo słońca, wykonany przez Muzeum Witrażu z Krakowa. Do Rzymu przyjechały przedmioty użyczone przez Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński między innymi obraz Antoniego Gramatyki, Kopernik w studio oraz kopia słynnego obrazu Jana Matejki przedstawiającego Astronoma, a także eksponaty z Muzeum astronomicznego Mikołaja Kopernika w Rzymie, czy odrestaurowana rzeźba Tomasza Oskara Sosnowskiego, użyczona przez Księży Zmartwychwstańców. Ekspozycja została przygotowana w budynku, gdzie zbierali się na obrady rzymscy senatorowie, będącym jedną z nielicznych zachowanych w całości antycznych budowli. Uzupełnieniem wystawy, prezentowanej w wysokim na 21 metrów pozbawionym okien wnętrzu z charakterystycznych czerwonych cegieł, są rozbłyskujące na ścianach wirujące sfery niebieskie. Technicy, którzy przygotowali te sprawiające wielkie wrażenie efekty specjalnie, zawdzięczają je także pracom Kopernika.

Do końca stycznia 2024 roku publiczność z całego świata (szacuje się, że ok. 15 mln turystów) będzie miała okazję oglądać artystyczne świadectwa rozwoju astronomicznej myśli od zarania dziejów po wiek XX oraz prześledzić historię polskiego astronoma i jego naukowe odkrycia. Trwająca do przyszłego roku wystawa zamknie obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a jej celem jest promocja postaci Mikołaja Kopernika i jego związków z Włochami, gdzie astronom studiował i prowadził swoje badania.

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}