W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiosenne zarybianie Regionu Wodnego Noteci

25.03.2025

Zarybienia są podstawą rybackiej gospodarki wodami w Polsce oraz elementem prowadzonej przez Wody Polskie racjonalnej gospodarki rybackiej. Wszystko dla poprawy ichtiofauny oraz jakości wód polskich rzek i jezior bowiem gatunki ryb dobierane są indywidualnie do konkretnego akwenu. Kolejny rok, to kolejny sezon zarybieniowy. Rozpoczynamy pierwsze, wiosenne zarybianie wylęgiem sielawy obwodu rybackiego Jeziora Osiek (Chomętowskie) na cieku Mierzęcka Struga – Nr 2 (poz. 501).

Wiosenne zarybianie sielawą Regionu Wodnego Noteci

Do trzech jezior obwodu wprowadziliśmy łącznie 2 miliony sztuk wylęgu wspomagając naturalną populacje tego gatunku:

jezioro Lipie (Długie) - 1 mln szt.

jezioro Słowa (Szmaragdowe) - 400 tys. szt.

Jezioro Osiek (Chomętowskie) - 600 tys. szt. 

Ma to ogromne znaczenie dla jezior o charakterze sielawowym, których z roku na rok ubywa. W procesie eutrofizacji i pogarszania się warunków ichtiofauna przekształca się, a sielawa zanika.

Mimo, że dla wędkarzy sielawa jest obiektem czysto teoretycznych rozważań, gdyż nie poławia się jej wędkarsko, to jednak ma ona ogromne znaczenie dla całego łańcucha pokarmowego, a jej obecność w jeziorze gwarantuje obecność pięknych szczupaków i okazowych okoni.

Dbałość o czyste, głębokie wody jest wiec szczególnie istotna. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczeństwa. Zwracamy szczególną uwagę na zanieczyszczanie wszystkich zbiorników wodnych przypominając i edukując, że #WodyToNieŚmietnik.  

 

 

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}