W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop Powodzi

stop powodzi logo panorama

Powódź, obok suszy, jest jednym z najbardziej dotkliwych i niebezpiecznych naturalnych zjawisk występujących na obszarze kraju i oddziałujących na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. O ile susze rozwijają się długotrwale, zwykle w ciągu miesięcy, a nawet lat, to powodzie są zjawiskiem gwałtownym, ujawniającym swą niszczycielską moc w bardzo krótkim czasie, nierzadko nawet w ciągu godzin.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców zagrożonych terenów Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, zgodnie z zapisami Dyrektywy Powodziowej oraz ustawy Prawo wodne, cyklicznie przygotowuje plany zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych.

PZRP zawierają kluczowe elementy definiowane Dyrektywą Powodziową, tj. opis celów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz katalog działań służących osiągnięciu celów zarządzania ryzykiem powodziowym, z uwzględnieniem ich priorytetu.

Najważniejszym celem PZRP, a zatem również ich aktualizacji, jest oczywiście ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej. Odbywa się to poprzez rekomendowane do realizacji działania służące minimalizacji zidentyfikowanych ryzyk i obniżaniu strat powodziowych. Są wśród nich zarówno działania techniczne (np. budowa zbiorników retencyjnych i obwałowań) i nietechniczne (np. z zakresu naturalnej retencji oraz instrumenty prawne), w tym właściwe planowanie przestrzenne na poziomie samorządowym.

Obrazowo mówiąc: budowa, szczególnie na południu kraju, zbiorników gromadzących nadmiar wody ma na celu odsunąć powódź od ludzi; właściwe planowanie przestrzenne na pozostałym obszarze ma odsunąć ludzi od powodzi.  Wszystko to w jednym celu – nauczyć nas wszystkich żyć z powodzią. 

PZRP, skoordynowane na poziomie obszaru dorzecza, obejmują wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym, w szczególności działania ukierunkowane na zapobieganie, ochronę i właściwe przygotowanie do powodzi, w tym prognozowanie powodzi, oraz systemy wczesnego ostrzegania, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych obszarów dorzecza.

 

Materiały

Poradnik dla miast - identyfikacja obszarów zagrożonych wodami opadowymi na terenach zurbanizowanych
Poradnik-dla-miast​_Wody-opadowe.zip 127.98MB
Powódź! 6 mitów
Powd​_-​_6​_mitw.pdf 1.03MB
Zagrożenia w trakcie zimowych powodzi
Zagroenia​_w​_trakcie​_zimowych​_powodzi.pdf 1.38MB
Stop Powodzi - prezentacja do lekcji dla klas IV-VI
Stop​_Powodzi​_prezentacja​_lekcja​_Powódź​_A​_co​_to​_takiego.pdf 5.75MB
Stop Powodzi - scenariusz lekcji dla klas IV-VI
Materiał​_dodatkowy​_dla​_nauczycieli​_lekcja​_Powódź​_A​_co​_to​_takiego.pdf 0.35MB
Rodzinny Plan Powodziowy
Rodzinny​_Plan​_Powodziowy.pdf 0.22MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}