W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydrologiczna w kraju stabilizuje się

05.03.2024

Po dynamicznym hydrologicznie i meteorologicznie początku roku obecnie następuje stabilizacja stanu wody w rzekach. Wezbrania na większości rzek zakończyły się lub uległy znacznemu wypłaszczeniu i zmniejszeniu dynamiki.

Przepompownia Pleszówek wybudowana w dolnym biegu Czarnej Strugi w pobliżu ujścia do Odry

W wyniku znacznego ocieplenia temperatury powietrza od połowy lutego na rzekach doszło całkowitego do zaniku zjawisk lodowych, najdłużej utrzymywały się na Sanie, powyżej Zbiornika Solina.

 

Stabilizacja i spadek stanu wody w rzekach

Obecnie na rzekach obserwuje się stabilizację i spadek stanu wody, większość rzek zarówno w dorzeczu Wisły jak i dorzeczu Odry układa się w strefie wody średniej lub wysokiej.

Na rzekach na południu kraju głównie o charakterze górskim, które najszybciej reagują na opad doszło do znaczących spadków ze strefy stanu wody wysokiej do średniej, lokalnie również do niskiej.

W dalszym ciągu w wielu miejscach są przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe chociaż ich liczba sukcesywnie ulega zmniejszeniu.

Według IMGW-PIB w dniu 05.03.2024 r. o godzinie 7.00 Stan alarmowy został zanotowany na:

  • 2 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;
  • 9 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry.

Stan ostrzegawczy został zanotowany na:

  • 28 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły;
  • 31 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry;

Przekroczenia te występują szczególnie na rzekach niżu środkowopolskiego gdzie spadek podłużny cieku jest niewielki co powoduje powolny odpływ szczególnie na małych ciekach. Po suchych miesiącach z deficytem opadu w ubiegłym roku nastąpiły miesiące z ponadnormatywnymi opadami, które nie tylko wpłynęły na wzrosty stanu wody w rzekach ale również na wysoki stan uwilgotnienia gleb.

 

Wysoki poziom wilgotności gleby w Polsce

Wedłuch danych IMGW-PIB, w skali kraju w najpłytszych warstwach przypowierzchniowych (0-7 cm oraz 7-28 cm) wskaźnik wilgotności wynosi od 50 do 90%. W głębszej warstwie gleby 28-100 cm wskaźnik jest wyższy, na znaczącym obszarze wynosi ponad 90%, a tylko miejscami spada poniżej 65%. Najwyższa wilgotność gleb występuje w województwach dolnośląskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim.

Utrzymujący się wysoki poziom wilgotności gleb szczególnie w warstwach płytkich w połączeniu z małymi spadkami na rzekach nizinnych, łąkach, polach i użytkach powoduje, że woda opadowa spływa z nich bardzo wolno lub stagnuje na polach, na co PGW Wody Polskie nie mają wpływu.

Obserwowana poprawa sytuacji jest również związana ze zmniejszeniem opadów w ostatnich dniach, jednakże przy aktualnym wysyceniu gleby wodą opady deszczu (nawet te o niskich wartościach) mogą powodować szybsze wzrosty stanu wody.

 

Pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują sytuację w terenie

Pracownicy Wód Polskich są obecni w terenie i monitorują sytuację na rzekach i obiektach hydrotechnicznych, na bieżąco prowadzone są interwencje w terenie przez Zespoły Wsparcia Technicznego Wód Polskich, które monitorują stan wałów przeciwpowodziowych i innych obiektów hydrotechnicznych.

Jednocześnie pracownicy Wód Polskich, współpracują i pozostają w stałym kontakcie ze strażą pożarną i innymi służbami. 

Zbiorniki przeciwpowodziowe prowadzą gospodarkę wodną w celu odbudowania pojemności powodziowych tak by były one przygotowane na przyjęcie następnych wezbrań, które mogą mieć miejsce wiosną.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}