W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dot. ważności certyfikatów z ochrony radiologicznej pacjenta

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, informuje, iż w dniu 23 września 2019 r. wszedł w życie art. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej (dalej nowelizacja u.p.a.), wprowadzający zmiany w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. Prawo atomowe, zwanej dalej „ustawą Prawo atomowe”.
Zgodnie z nowym art. 33n ust. 1 ustawy Prawo atomowe, osoby wykonujące badania diagnostyczne, zabiegi lub leczenie, z zastosowaniem promieniowania jonizującego, a także osoby nadzorujące ich wykonywanie są obowiązane do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta. W celu wykonania ww. obowiązku osoby wykonujące badania diagnostyczne, zabiegi lub leczenie, z zastosowaniem promieniowania jonizującego, a także osoby nadzorujące ich wykonywanie, są obowiązane uzyskać co najmniej 20 punktów szkoleniowych w ciągu kolejnych 5 lat (art. 33n ust. 2 ustawy Prawo atomowe).

Z kolei zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej, certyfikaty potwierdzające zdanie egzaminu w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta, wydane przed dniem wejścia w życie nowelizacji u.p.a., zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane. Posiadanie certyfikatu jest równoznaczne ze spełnieniem wymogu stałego podnoszenia swoich kwalifikacji z zakresu ochrony radiologicznej pacjenta, o którym mowa w art. 33n ust. 2 ustawy Prawo atomowe.

W związku z powyższym, należy przyjąć, iż certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta ważny w dniu 23 września 2019 r. pozostaje ważny na czas na jaki został wydany, tj. nie ulega przedłużeniu. Jego posiadanie zapewnia jednak wywiązanie się z obowiązku wskazanego w art. 33n ust. 2 ustawy Prawo atomowe, tj. uzyskania co najmniej 20 punktów szkoleniowych do dnia 23 września 2024 r.

Jednocześnie, tut. Organ wyjaśnia, iż niezależnie od daty uzyskania ostatnich uprawnień (jeśli nie wygasły przed dniem 23.09.2019 r.) w dniu wejścia w życie ww. nowelizacji (tj. 23.09.2019 r.) rozpoczął się dla tych osób 5-letni okres rozliczeniowy i wspomniany przepis przejściowy uznaje, że w ww. okresie obowiązek ten z mocy ustawy został spełniony. Następny 5-letni okres rozliczeniowy rozpocznie się więc dla tych osób 24 września 2024 r.
 

{"register":{"columns":[]}}