W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Letni wypoczynek dzieci i młodzieży

08.09.2022

Informacja Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca oceny warunków higieniczno-sanitarnych letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa świętokrzyskiego w 2022 r.

dzieci na rowerach, w kajaku i na basenie

Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że do elektronicznej bazy wypoczynku Ministerstwa Edukacji i Nauki zostało zgłoszonych łącznie 506 turnusów. Przedstawiciele państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych skontrolowali 167 form wyjazdowych wypoczynku letniego w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży dla 7870 uczestników. Przedstawiciele państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych skontrolowali 250 form wyjazdowych wypoczynku letniego w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży dla 10950 uczestników. W miejscu zamieszkania skontrolowano 150 form wypoczynku dla 4952 dzieci i młodzieży. Ogółem przeprowadzono 479 kontroli w ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży. W zakresie higieny żywności i żywienia przeprowadzono 86 kontroli, natomiast w obszarze działalności higieny komunalnej 8 kontroli.

W ramach nadzoru nad wypoczynkiem dzieci i młodzieży w bazie noclegowej w skontrolowanych obiektach nie stwierdzono zaniedbań w zakresie porządku i czystości. W zakresie bazy żywieniowej za stwierdzone nieprawidłowości nałożono 2 mandaty karne.

Żywienie w formach wyjazdowych obejmowało pełne śniadania, obiady dwudaniowe, podwieczorki, kolacje oraz napoje zapewnione przez organizatorów i właścicieli obiektów wypoczynku (woda mineralna, kompot, herbata).

W trakcie trwania półkolonii, w zależności od organizatora, dzieci otrzymywały: pełne wyżywienie, śniadanie i obiad, napoje (herbata, sok oraz woda mineralna butelkowana), suchy prowiant (bułka słodka, owoce) lub nie prowadzono dożywiania (rodzice zapewniali je indywidualnie dla dziecka). Uczestnikom skontrolowanych wypoczynków zapewniono stały dostęp do napojów (butelkowanej wody mineralnej/ wody z dystrybutora).

Wypoczynek w miejscu zamieszkania organizowany był w: świetlicach środowiskowych, halach sportowych, klubach osiedlowych, szkołach, gospodarstwach agroturystycznych, centrach kultury, centrach sportów wodnych, bawialniach. W trakcie trwania wypoczynku letniego w miejscu zamieszkania dla uczestników zorganizowano zajęcia rekreacyjno – sportowe: gry i zabawy ruchowe, treningi gimnastyczne i akrobatyczne, gry terenowe w lesie oraz turnieje w sali gimnastycznej, zajęcia integracyjne: dyskoteki, ogniska, konkursy artystyczne wycieczki piesze oraz wyjazdy autokarowe.

Wszystkim uczestnikom wypoczynków zapewniono dostęp do opieki medycznej. Kierownicy wypoczynków posiadali apteczki wyposażone w środki do udzielania pierwszej pomocy wraz z instrukcjami jej udzielania, zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

{"register":{"columns":[]}}