W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowanie szkół do nowego roku szkolnego 2021/2022 w województwie świętokrzyskim

17.09.2021

Informacja Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dotycząca przygotowania szkół do nowego roku szkolnego 2021/2022 w województwie świętokrzyskim

W ramach akcji dotyczącej przygotowania placówek nauczania do nowego roku szkolnego 2021/2022 na terenie województwa świętokrzyskiego skontrolowano 295 szkół.
W okresie wakacyjnym w placówkach trwały prace mające na celu przygotowanie szkół do prawidłowego i bezpiecznego ich funkcjonowania w nowym roku szkolnym. Zgodnie z uzyskanymi w trakcie kontroli informacjami, w 141 placówkach prowadzone były w sezonie wakacyjnym remonty sal dydaktycznych, bloków żywieniowych i sportowych, zaplecza sanitarnego. Potwierdzono prace konserwatorsko–porządkowe na terenie wszystkich skontrolowanych placówek. Z przeprowadzonych kontroli wynika, że w okresie wakacji w 26 szkołach dokonano rozbudowy bazy szkolnej, m. in. sal dydaktycznych, pomieszczeń sanitarnych, bloków sportowych oraz boisk.
Kontrole wykazały, że wszystkie szkoły zapewniły możliwość pozostawienia podręczników i przyborów szkolnych, z czego w 81 placówkach będą to wyłącznie szafki dla wszystkich uczniów. W 131 szkołach przeprowadzono pomiary natężenia oświetlenia sztucznego, wszystkie szkoły uzyskały wyniki pozytywne.
Podczas działań kontrolnych w zakresie przygotowania szkół do nowego roku szkolnego zostały podjęte działania informacyjno–edukacyjne, które mają na celu uświadomić dyrektorom placówek, iż dobrze dobrane oświetlenie jest niezbędne do czytania i pisania, wpływa korzystnie na samopoczucie, koncentrację, efektywność uczenia się, a przede wszystkim na higienę wzroku. Ponadto przypomniano o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny w czasie zajęć, w tym także online, odnoszących się do prawidłowej organizacji stanowiska pracy ucznia (oświetlenie, zachowanie prawidłowej postawy), korzystania z przerw aktywnie, w miarę możliwości na świeżym powietrzu, oraz regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których odbywają się lekcje. Zwrócono uwagę na konieczność promowania zdrowego stylu życia wśród młodzieży, w szczególności w kontekście aktywności fizycznej.

{"register":{"columns":[]}}