W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Karty charakterystyki

Karta charakterystyki (SDS)

Obowiązek przygotowania kart charakterystyki substancji/mieszaniny stwarzających zagrożenie wynika z art. 31 rozporządzenia w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). Format  SDS określa załącznik II do rozporządzenia REACH.

Karta charakterystyki umożliwia użytkownikowi zastosowanie niezbędnych środków związanych z ochroną zdrowia ludzkiego i bezpieczeństwem w miejscu pracy oraz ochroną środowiska. Osoba sporządzająca kartę charakterystyki uwzględnia fakt, że karta charakterystyki musi informować użytkownika o zagrożeniach stwarzanych przez substancję lub mieszaninę oraz zawierać informacje dotyczące bezpiecznego magazynowania substancji lub mieszaniny, postępowania z nią oraz jej usuwania.

Kartę charakterystyki dostarcza się w języku urzędowym państwa członkowskiego,
na terytorium którego substancja lub mieszanina jest wprowadzana do obrotu. Karta charakterystyki dostarczana jest bezpłatnie w wersji papierowej lub elektronicznej.

Informacje na temat substancji podane w karcie charakterystyki powinny być jasne i zwięzłe oraz muszą być zgodne z informacjami dostarczonymi w dokumentach rejestracyjnych
lub w raporcie bezpieczeństwa chemicznego, gdy jest on wymagany. Jeśli sporządzono raport bezpieczeństwa chemicznego, w załączniku do karty charakterystyki umieszcza się scenariusz(-e) narażenia.

Karta charakterystyki składa się z 16 sekcji. W odpowiednich sekcjach zawarta jest informacja, czy i jakie nanopostaci obejmuje oraz łączy odpowiednie informacje dotyczące bezpieczeństwa z każdą z tych nanopostaci.

Karta charakterystyki nie ma określonej objętości. Objętość karty charakterystyki jest współmierna do zagrożenia stwarzanego przez substancję lub mieszaninę i dostępnych informacji.

Informacje zawarte w kartach charakterystyki spełniają również wymagania określone
w dyrektywie Rady 98/24/WE. W szczególności karta charakterystyki umożliwia pracodawcom stwierdzenie, czy w miejscu pracy znajdują się niebezpieczne czynniki chemiczne, a także ocenę wynikającego z ich zastosowania ryzyka dla zdrowia
i bezpieczeństwa pracowników.

Datę sporządzenia karty charakterystyki podaje się na pierwszej stronie. W przypadku zaktualizowanej wersji karty charakterystyki datę sporządzenia, oznaczoną w następujący sposób: „Aktualizacja: (data)” oraz inne informacje na temat zmienionej wersji, takie jak numer wersji, numer aktualizacji lub datę zmiany wersji umieszcza się na pierwszej stronie.
W przypadku przeglądu karty charakterystyki i przekazania odbiorcom nowej zaktualizowanej wersji karty, w sekcji 16 karty charakterystyki wpisuje się wprowadzone zmiany, o ile nie wskazano ich w innym miejscu.

 

Dostawcy niezwłocznie aktualizują kartę charakterystyki w następujących sytuacjach:

a) gdy tylko pojawią się nowe informacje, które mogą mieć wpływ na środki kontroli ryzyka, lub nowe informacje o zagrożeniach;

b) w przypadku udzielenia lub odmowy udzielenia zezwolenia;

c) w przypadku zastosowania ograniczenia.

Dostawca substancji lub mieszaniny dostarcza odbiorcy substancji lub mieszaniny kartę charakterystyki sporządzoną zgodnie z załącznikiem II do rozporządzenia REACH

  1. w przypadku gdy substancja lub mieszanina spełniają kryteria klasyfikujące je jako stwarzające zagrożenie zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1272/2008 (CLP)
  2. w przypadku gdy substancja jest trwała, wykazująca zdolność do bioakumulacji
    i toksyczna lub bardzo trwała i wykazująca bardzo dużą zdolność do bioakumulacji
  3. w przypadku gdy substancja znajduje się na liście sporządzonej zgodnie z art. 59 ust. 1

Dostawca dostarcza odbiorcy na jego żądanie kartę charakterystyki sporządzoną zgodnie
z
załącznikiem II, jeżeli mieszanina nie spełnia kryteriów klasyfikacji jako stwarzająca zagrożenie zgodnie z tytułami I i II rozporządzenia (WE) nr 1272/2008, ale zawiera:

  1. w stężeniach wynoszących osobno co najmniej 1 % wag. w przypadku mieszanin
    niewystępujących w postaci gazu oraz co najmniej 0,2 % obj. w przypadku mieszanin występujących w postaci gazu, substancję, która stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub środowiska; lub
  2. w stężeniach wynoszących osobno co najmniej 0,1 % wag. w przypadku mieszanin niewystępujących w postaci gazu przynajmniej jedną substancję, która jest rakotwórcza kategorii 2 lub działa szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A, 1B i 2, działa uczulająco na skórę, kategorii 1, lub działa uczulająco na drogi oddechowe, kategorii 1, lub ma wpływ na laktację lub oddziałuje szkodliwie na dzieci karmione piersią lub jest trwała, wykazująca zdolność do bioakumulacji i toksyczna (PBT) zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku XIII lub bardzo trwała i wykazująca bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (vPvB) zgodnie z kryteriami określonymi w załączniku XIII lub która została umieszczona na liście sporządzonej zgodnie z art. 59 ust. 1; lub
  3. substancję, w przypadku której zostały określone we Wspólnocie najwyższe dopuszczalne stężenia w środowisku pracy.

Od 1 stycznia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z dnia 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH, zgodnie z którym od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.

Do najważniejszych zmian należą:

• nowy format sekcji 9

• wyodrębnienie nowej podsekcji 11.2

• wyodrębnienie nowych podsekcji 12.6 oraz 12.7

• zmiana brzmienia podsekcji w sekcji 14.1 oraz 14.7.

Rozporządzenie wprowadza zmiany w zakresie:

• nowych wymogów umieszczenia w karcie charakterystyki informacji dotyczącej nanopostaci substancji,
• wymogów podania informacji o właściwościach substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego,

• dostosowania przepisów do szóstego i siódmego przeglądu GHS,
• dostosowania do przepisów załącznika VIII do Rozporządzenia WE 1272/2008 (CLP),
• obowiązku umieszczania w karcie charakterystyki specyficznego stężenia granicznego
dla substancji, współczynnika M i oszacowanej toksyczności ostrej ATE, ustalonej zgodnie
z Rozporządzeniem WE 1272/2008 (CLP).

 

Przydatne linki:

  1. Przekazywanie informacji w łańcuchu dostaw

 

{"register":{"columns":[]}}