W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia

16.11.2023

Grafika przedstawia niedopałki papierosów oraz napis 16.11.2023 Światowy Dzień Rzucania Palenia

Epidemia palenia tytoniu jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego, rocznie ponad 8 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Ponad 7 milionów tych zgonów jest wynikiem bezpośredniego palenia tytoniu, a około 1,2 miliona jest skutkiem narażenia osób niepalących na bierne palenie. W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób!

 

Palenie tytoniu lub bierny kontakt z dymem jest bezpośrednio związany z występowaniem 80% przypadków nowotworów płuca. U palaczy ryzyko zgonu wywołane rakiem płuca jest 30-krotnie większe niż u osób niepalących. KRN oszacował, że w roku 2020 było w Polsce 22 539 zachorowań na raka płuca (13 553 u mężczyzn i 8 986 u kobiet). Warto zauważyć, że palacze są narażeni nie tylko na szereg nowotworów układu oddechowego. Dym papierosowy odpowiada także za występowanie raka regionu głowy i szyi (krtań), raka żołądka, raka pęcherza, raka jelita grubego, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej. Palenie papierosów odpowiada za około 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych. Wzrost zachorowań na nowotwory tytoniozależne lub wynikające z zanieczyszczenia powietrza oraz wysokie koszty nowoczesnych terapii przeciwnowotworowych będą implikowały dalszy wzrost wydatków NFZ na onkologię.

 

Niestety pomimo prowadzonych działań prewencyjnych konsumpcja wyrobów tytoniowych nadal stanowi jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego w Polsce. Ostatnie dane Biura ds. Substancji Chemicznych wskazują, że prawie co czwarty dorosły Polak jest aktywnym konsumentem nikotyny (23,7%). Z najwyższym odsetkiem konsumentów nikotyny mamy obecnie do czynienia w najmłodszej grupie wiekowej – „palaczem” jest dziś blisko co trzecia osoba w przedziale 18 – 24 lata (32,1%).

 

Nie ulega wątpliwości, że najskuteczniejszym sposobem na zmniejszeniem ryzyka zachorowania na nowotwory spowodowane paleniem jest niepodejmowanie palenia tytoniu lub całkowita rezygnacja z nałogu przez osoby palące. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, do którego przyłączamy się jako organizacje pozarządowe działając na rzecz pacjentów, priorytetem polityki zdrowotnej państwa powinno być ograniczenie dostępności do papierosów poprzez podniesienie stawki akcyzy, zapewnienie szerokiego dostępu do programów redukcji szkód zdrowotnych dla nałogowych palaczy oraz standaryzacja i ocena przed dopuszczeniem do sprzedaży wszystkich alternatywnych produktów nikotynozastępczych. Istotne jest również zaostrzenie kar za sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim.

 

W zawiązku z rozpoczęciem obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie rozpoczęła cykl prelekcji dot. profilaktyki palenia wyrobów nikotynowych skierowanych do starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych na terenie miasta Szczecin.

 

Źródło: https://www.rakpluca.szczecin.pl/kampanie-spoleczne.htm

 

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia WSSE w Szczecinie, przeprowadzają działania edukacyjne wśród uczniów szczecińskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia obejmują tematykę szkodliwości palenia papierosów tradycyjnych i używania nowatorskich wyrobów tytoniowych oraz profilaktykę inicjacji nikotynowej. Podczas spotkań poruszona zostaje także kwestia sposobów na rzucenie palenia osób uzależnionych od nikotyny.

 

Przypominamy także i zachęcamy do udziału uczniów klas 4-6 szkół podstawowych w konkursie „Zadymiony – mówimy NIE biernemu paleniu”. Więcej informacji pod adresem https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-zadymiony--mowimy-nie-biernemu-paleniu

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}