W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczny powrót do szkoły- cykl wideokonferencji dla dyrektor woj. zachodniopomorskiego

30.08.2021

Grafika przedstawia slajdy tytułowe prezentacji zaprezentowanych podczas konferencji: 1. Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny 2. Wyniki pomiarów oświetlenia sztucznego w szkołach i placówkach oświatowych na terenie województwa zachodniopomorskiego 3. Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży 4. Korzystanie z urządzeń mobilnych przez dzieci i młodzież. Norma czy zagrożenie?

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie w nawiązaniu do zbliżającego się roku szkolnego 2021/2020 w dniach 18, 19 oraz 27 sierpnia br. zorganizował cykl wideokonferencji dla dyrektorów szkół oraz kadry pedagogicznej zarządzającej placówkami oświatowo-wychowawczymi z terenu woj. zachodniopomorskiego. Tematyką przedsięwzięć była konieczność zapewnienia uczniom bezpiecznego powrotu do szkół. Konferencje obejmowały obowiązujące wytyczne MEiN, MZ i GIS dotyczące funkcjonowania szkoły w trybie stacjonarnym w zakresie organizacji zajęć, gastronomii w szkole, higieny, czyszczenia oraz dezynfekcji, a także postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem u pracowników. Omówiono wyniki pomiarów oświetlenia sztucznego w szkołach i placówkach oświatowych na terenie województwa zachodniopomorskiego w kontekście zasad higieny w czasie prowadzenia lekcji oraz właściwej organizacji stanowiska pracy ucznia. Jako stały element prawidłowego rozwoju młodego człowieka zwrócono szczególną uwagę na zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży do lat 18, prawidłowego postępowania higienicznego przy organizacji obróbki oraz przygotowywania żywności w kontekście profilaktyki zatruć pokarmowych, w tym salmonelloza.

W związku długotrwałym przebywaniem uczniów przed ekranami urządzeń mobilnych, w okresie pandemii oraz podczas nauczania on-line podjęto temat promocji zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży w szczególności podejmowanej aktywności fizycznej. Wykład obejmował wyniki badań dotyczące zjawiska używania urządzeń mobilnych przez dzieci do lat 6, nastolatków i starszej młodzieży. Omówiono również znaczenie aktywności fizycznej w kreowaniu własnego zdrowia. Prowadzący wykład wskazał skutki braku ruchu, w tym chorób układu ruchu oraz chorób cywilizacyjnych tj. cukrzyca oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Omówiono przyczyny odchodzenia dzieci i młodzieży od aktywności fizycznej oraz rolę opiekunów i szkoły w ich aktywizacji i motywacji do jej podejmowania, a także zaproponowano przykładowe rodzaje czynników motywacyjnych.

Przybliżono również tematykę problematycznego używania Internetu jako przyczyny możliwego wystąpienia uzależnienia behawioralnego, a także wynikające z tego aspekty zagrożeń dla zdrowia fizycznego oraz psycho-społecznego.

Przedstawione zostały uczestnikom aktualne rekomendacje WHO dotyczące czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem, odnoszące się wyłącznie do czasu wolnego poza nauką szkolną:

- dzieci poniżej 1 roku życia i w pierwszym roku życia nie powinny być w ogóle eksponowane na ekran;

- dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat czas przed ekranem zawsze pod kontrolą osoby dorosłej nie powinien przekraczać 1 godziny dziennie, im mniej, tym lepiej;

- dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat czas przed ekranem nie powinien przekraczać 2 godzin dziennie, im mniej, tym lepiej.

      W konferencjach udział wzięło łącznie 485 osób.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}