W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ocena warunków do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego w szkołach zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim

29.09.2023

Na pierwszym planie zdjęcie boiska trawiastego z kilkunastoma pomarańczowymi pachołkami drogowymi ułożonymi jeden na drugim oraz biała piłka, po obu stronach żółte stożki treningowe. W tle bramka i 4 rozmazane sylwetki osób grających w piłkę ubranych na sportowo.
Napis „warunki do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego na terenie województwa zachodniopomorskiego”

Szkolne zajęcia z wychowania fizycznego zapewniają minimalną dawkę ruchu potrzebną do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.  Dyrektor szkoły powinien zadbać o odpowiednią liczbę godzin wychowania fizycznego dla uczniów, zgodną z podstawą programową. Ćwiczenia powinny być prowadzone z zastosowaniem metod i urządzeń zapewniających pełne bezpieczeństwo, bowiem najwięcej urazów w szkole doznają uczniowie na lekcjach z wychowania fizycznego.

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego oceniono warunki do prowadzenia zajęć
z wychowania fizycznego w 125 szkołach zlokalizowanych na terenie woj. zachodniopomorskiego, w tym

  • 66 szkół podstawowych,
  • 16 liceów ogólnokształcących,
  • 1 szkołę branżową,
  • 42 zespoły szkół.

 

Większość placówek, tj. 78% posiadała szkolny zespół sportowy składający się z jednej lub dwóch sal sportowych oraz pomieszczeń pomocniczych, tj. przebieralni, natryskowni, ustępów, przechowalni sprzętu sportowego oraz gabinetu wychowania fizycznego. Na podstawie uzyskanych informacji stwierdzono, iż część placówek nie korzysta
z całej dostępnej infrastruktury, szczególnie w zakresie natryskowni. Jedynie w 2 szkołach uczniowie korzystają z natrysków po każdych zajęciach, natomiast w pozostałych obiektach dzieci i młodzież korzystają z natrysków sporadycznie po zajęciach wf (w 21 placówkach) lub tylko po dodatkowych zajęciach sportowych (w 35 placówkach).
W 27 placówkach natryski są nieużywane.  W ponad 12% szkół natryskownie zostały wyłączone z użytkowania z powodu nieprawidłowego stanu sanitarno – technicznego lub zmiany sposobu użytkowania, tj. przechowywane jest w nich wyposażenie sportowe bądź służą jako dodatkowe miejsca do przebierania dla uczniów.

 

Dlaczego uczniowie nie korzystają z natrysków?

Z uzyskanych od uczniów oraz nauczycieli informacji wynika, że większość uczniów (72%) uważa, iż przerwy między lekcjami są zbyt krótkie, natomiast w przypadku ostatnich zajęć lekcyjnych spieszą się do domu. Niestety prawie 40% dzieci i młodzieży deklaruje brak potrzeby korzystania z natrysków. Przyczyną tego jest najprawdopodobniej brak właściwych nawyków higienicznych.

 

W czasie czynności kontrolnych stwierdzono ponadto, że 31% pomieszczeń wchodzących
w skład bloków sportowych jest w nieprawidłowym stanie sanitarno – technicznym. Kierujących placówkami zobowiązano do podjęcia niezwłocznych działań naprawczych.

{"register":{"columns":[]}}