W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla przedszkoli ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne” za rok przedszkolny 2020/2021

09.09.2021

Grafika przedstawia z lewej strony obrazka chłopca podartego ręką oraz wychylającą się z prawej strony zza obrazka dziewczynkę. Na pierwszym planie znajdują się produkty żywnościowe: jabłko, rogal, miód, miętę truskawki oraz grzyby. Na obrazku koło chłopca widnieje napis: Skąd się biorą produkty ekologiczne

W roku przedszkolnym 2020/2021 do realizacji programu ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne” w woj. zachodniopomorskim zgłosiło chęć udziału 129 placówek z czego 118 zwróciło kwestionariusze z realizacji programu do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej wszystkie 20 PSSE przystąpiły do realizacji programu na swoich terenach. 12 podległych PSSE przeprowadziło szkolenia dla przedszkolnych koordynatorów programu, w tym 6 szkoleń grupowych dla 50 osób oraz 58 szkoleń indywidualnych, których odbiorcami było 60 nauczycieli wychowania przedszkolnego. Wszystkie przedszkola wskazywały, że dzieci chętnie uczestniczyły w realizacji programu oraz aktywnie podejmowały zadania dodatkowe inicjowane przez nauczycieli. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną przeprowadzono łącznie 52 spotkania dla rodziców, a część zajęć została zrealizowana z dziećmi w domu.

Rodzice chętnie włączyli się do zajęć kulinarnych, a także kupowali ekologiczne produkty spożywcze potrzebne do zajęć przeprowadzanych w przedszkolu. Łącznie w programie udział wzięło 2405 rodziców. Podjęte zostały zarówno przez PSSE jak i placówki przedszkolne dodatkowe działania wzmacniające program. Przeprowadzone były m.in. pogadanki i zajęcia edukacyjne tj. konkursy, zajęcia ruchowe, zajęcia kulinarne (sałatki, kanapki, soki, smoothie i koktajle) zakładanie EKOogródków przedszkolnych, oraz organizacja ogródków domowych w donicach, tworzenie gazetek przedszkolnych oraz piramid zdrowego żywienia. Na szczególną uwagę zasługują konkursy zorganizowane przez WSSE w Szczecinie oraz PSSE w Szczecinie.

Konkurs WSSE w Szczecinie zorganizowany został w ramach podsumowania programu dla wszystkich placówek przedszkolnych biorących udział w programie ,,Skąd się biorą produkty ekologiczne” na terenie woj. zachodniopomorskiego. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Szczecinie, który był sponsorem nagród głównych oraz wyróżnień. Celem głównym konkursu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Cele szczegółowe konkursu obejmowały:

  1. zrozumienie czym jest rolnictwo ekologiczne oraz produkty ekologiczne,
  2. kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  3. propagowanie zdrowego stylu życia,
  4. zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
     

Łącznie do WSSE w Szczecinie wpłynęły 152 prace z 32 przedszkoli. Dodatkowo każdy z laureatów oraz przedszkole otrzymali dyplomy za uczestnictwo w konkursie. Nagrodami głównymi były hulajnogi w zestawie z kaskiem, natomiast osoby wyróżnione otrzymały kaski oraz gadżety sponsorowane przez ZPWIS w Szczecinie.

Z inicjatywy Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinie ogłoszono teatralny konkurs kukiełkowy pod hasłem: „Produkty eko kupuje, bo swoje zdrowie buduję”. Celem konkursu było propagowanie zdrowego stylu życia oraz zwiększenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania z udziałem produktów ekologicznych. Przedszkolaki z terenu miasta Szczecin zaprezentowały sztuki teatralne dotyczące kształtowania umiejętności wyboru produktów ekologicznych, zwiększania świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną nagrania spektakli zostały dostarczone do siedziby PSSE Szczecin. Wszystkie grupy teatralne zostały nagrodzone grami edukacyjnymi oraz otrzymali dyplomy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie. Nagrody zostały ufundowane przez Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin. W konkursie łącznie wzięło udział 150 dzieci z 7 szczecińskich przedszkoli.     

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację programu i zapraszamy do kolejnej edycji w roku przedszkolnym 2021/2022.