W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie realizacji V edycji ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej ,,Bieg po zdrowie” w roku szkolnym 2020/2021

15.09.2021

Od lewej strony ilustracja chmury dymu tytoniowego z wymienionymi substancjami szkodliwymi. W centralnej części postacie biegnących dziewczynki, chłopca i psa pod sztandarem z napisem „BIEG PO ZDROWIE”. Po prawej stronie postać chłopca i psa na deskorolce

W roku szkolnym 2020/2021 chęć realizacji programu edukacji antytytoniowej ,,Bieg po zdrowie” skierowanego do uczniów klas IV szkół podstawowych, wyraziło 106 szkół z 350 placówek znajdujących się na terenie 14 z 20 powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Zasięg programu w realizujących go powiatach wynosił 30%, natomiast odsetek zwróconych ankiet sprawozdawczych wyniósł 73% (77 na 106 kwestionariuszy). Treści programowe były realizowane przez 2104 uczniów ze 117 klas IV szkół podstawowych.

W latach szkolnych 2019/2020 oraz 2020/2021 z powodu pandemii COVID-19 nie wszystkie zajęcia zostały zrealizowane w pełnym zakresie lub były prowadzone w nauczaniu zdalnym/hybrydowym – co związane było z zamknięciem placówek szkolnych lub przebywaniem uczniów w izolacji/kwarantannie.

W ostatniej edycji programu ze względu na trudną sytuację epidemiczną nie został on zrealizowany we wszystkich powiatach województwa zachodniopomorskiego.

Większość szkół przystępujących do programu „Bieg po zdrowie” deklarowało chęć realizacji programu w kolejnej edycji (na poziomie ok. 75%).

Ogólnopolski program edukacji antynikotynowej od powstania cieszył się dużym zainteresowaniem oraz pozytywną opinią nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Wskazywano na potrzebę realizacji tematyki szkodliwości palenia tytoniu oraz konieczności zapobiegania lub opóźniana inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Szczególnie ważna była grupa odbiorców programu, czyli uczniowie klas IV szkół podstawowych (9-10 lat), gdzie w tym wieku bardzo często młodzi ludzie zapoczątkowują swoją przygodę z nikotyną.

Najbardziej atrakcyjne okazały się zeszyt ćwiczeń dla ucznia, który stanowił gotową formę utrwalenia zajęć oraz podręcznik dla nauczyciela jako doskonała pomoc w realizacji treści programowych.

Według uczniów treści programu zostały przestawione w formie atrakcyjnych opowiadań dot. szkodliwości używania wyrobów tytoniowych, dzieci chętnie wypowiadały swoje opinie na temat palenia tytoniu. W ocenie nauczycieli i rodziców program „Bieg po zdrowie” został dostosowany do możliwości uczniów w wieku 9-10 lat, co pozwala w pełni realizować profilaktykę palenia tytoniu wśród tej grupy.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację programu i zapraszamy do kolejnej edycji w roku szkolnym 2021/2022.

{"register":{"columns":[]}}