W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie realizacji VI edycji ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej ,,Bieg po zdrowie” w roku szkolnym 2021/2022

20.07.2022

Od lewej strony ilustracja chmury dymu tytoniowego z wymienionymi substancjami szkodliwymi. W centralnej części postacie biegnących dziewczynki, chłopca i psa pod sztandarem z napisem „BIEG PO ZDROWIE”. Po prawej stronie postać chłopca i psa na deskorolce

W roku szkolnym 2021/2022 chęć realizacji programu edukacji antytytoniowej ,,Bieg po zdrowie” skierowanego do uczniów klas IV szkół podstawowych, wyraziły 194 szkoły z 453 placówek znajdujących się na terenie 20 powiatów województwa zachodniopomorskiego.

Zasięg programu wynosił 43%, natomiast odsetek zwróconych ankiet sprawozdawczych wyniósł 82% (160 na 194 kwestionariuszy). Treści programowe były realizowane przez 6115 uczniów ze 315 klas IV szkół podstawowych.

W latach szkolnych 2019/2020 oraz 2020/2021 z powodu pandemii COVID-19 nie wszystkie zajęcia zostały zrealizowane w pełnym zakresie lub były prowadzone w nauczaniu zdalnym/hybrydowym – co związane było z zamknięciem placówek szkolnych lub przebywaniem uczniów w izolacji/kwarantannie.

W ostatniej edycji programu pomimo wciąż trudnej sytuacji epidemicznej został on zrealizowany we wszystkich powiatach województwa zachodniopomorskiego.

Większość szkół przystępujących do programu „Bieg po zdrowie” deklarowało chęć realizacji programu w kolejnej edycji (na poziomie 63%). W znacznej większości placówek (91%) udało się zrealizować całość programu zgodnie z założeniami, natomiast w 84 szkołach (53%) wzbogacono realizację programu o dodatkowe działania, m.in. konkursy, plakaty, prace plastyczne, zajęcia sportowe, imprezy plenerowe, spotkania z policjantem, quizy, odgrywanie scenek, wdrożenie programu w starszej klasie. Z ogromnym zainteresowaniem uczniów spotkał się wojewódzki konkurs plastyczny na plakat ,,Bieg po zdrowie”, gdzie zgłoszonych zostało ponad 250 prac.

Ogólnopolski program edukacji antynikotynowej również w VI edycji cieszył się dużym zainteresowaniem oraz pozytywną opinią nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Wskazywano na potrzebę realizacji tematyki szkodliwości palenia tytoniu oraz konieczności zapobiegania lub opóźniana inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży. Szczególnie ważna była grupa odbiorców programu, czyli uczniowie klas IV szkół podstawowych (9-10 lat), gdzie w tym wieku bardzo często młodzi ludzie zapoczątkowują swoją przygodę z nikotyną.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację programu i zapraszamy do kolejnej edycji w roku szkolnym 2022/2023.

{"register":{"columns":[]}}