W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkodliwy wpływ zawilgocenia w budynkach szkół i innych placówkach

07.12.2023

Z lewej strony obrazka znajduje się okno, na środku brązowa kanapa a na niej muchomor i rozsypany gruz, ściany są koloru szarego a podłoga jest brązowa. Natomiast po prawej stronie na szarym tle widnieje napis: „Szkodliwy wpływ zawilgocenia w budynkach szkół i innych placówkach.

Z przeprowadzonych w Polsce badań wynika, że nawet jedna czwarta budynków jest zawilgocona. Każdy obiekt, bez względu na jego wielkość, charakter oraz usytuowanie, jest narażony na szkodliwy wpływ wody i wilgoci różnego pochodzenia. Wpływ na zawilgocenie pomieszczeń ma przede wszystkim zła izolacja przeciwwilgociowa ścian i fundamentów, nieszczelne pokrycia dachowe, wadliwe ocieplenie, niedogrzanie pomieszczeń czy też nieprawidłowa instalacja wentylacyjna.

W każdym przypadku proces zawilgocenia będzie przebiegał z różną prędkością jednak ostatecznie doprowadzi do pojawienia się ciemnych plam na powierzchni przegród budowlanych, przebarwień, łuszczenia się powłok malarskich czy odpadaniu tynku.  Obserwowane może być również skraplanie się wilgoci znajdującej się w powietrzu na powierzchni ścian, sklepień czy stropu w procesie kondensacji, zwłaszcza w przypadku braku właściwej wentylacji pomieszczenia. Pomijając aspekty estetyczne, w pomieszczeniach takich utrzymuje się uciążliwy zapach, który udziela się także elementom wyposażenia oraz odzieży. Ze zdrowotnego punktu widzenia istotny jest fakt, że zawilgocenie przegród budowlanych sprzyja zasiedlaniu i namnażaniu się na ich powierzchni i w ich obrębie licznych mikroorganizmów, w tym zwłaszcza grzybów pleśniowych. Najczęściej zawilgocenie obejmuje pomieszczenia sanitarne – łazienki, toalety, ale także, piwnice, werandy oraz pomieszczenia zlokalizowane na poddaszu.

Kontakt z zarodnikami pleśni, szczególnie u osób z nadwrażliwością, może prowadzić do występowania reakcji alergicznych, charakteryzujących się zaczerwienieniem, obrzękiem i zapaleniem błon śluzowych oczu i nosa. Przy ciągłym narażeniu na alergeny grzybów może dojść do utrzymywania się objawów u osób już uczulonych, a w konsekwencji, do zaostrzenia stanów alergicznych i rozwinięcia astmy oskrzelowej. Oprócz osób cierpiących na alergie i astmę, do grup o zwiększonej podatności na pojawienie się negatywnych skutków zdrowotnych po kontakcie z grzybami pleśniowymi i ich zarodnikami zaliczamy m.in. dzieci i młodzież.

Na dyrektorze szkoły czy placówki ciąży obowiązek stworzenia odpowiednich warunków pobytu dzieci i młodzieży co wynika z § 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, gdzie: „Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę”. W przypadku pojawienia się w szkole lub innej placówce oświatowej miejsc zawilgoconych, z ubytkami farby i tynku oraz ciemnymi plamami kierujący placówką niezwłocznie powinien podjąć działania mające na celu ich usunięcie.

{"register":{"columns":[]}}