W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uwaga kleszcze!

16.07.2021

Grafika przedstawia kleszcze na źdźble trawy

            W okresie wakacyjnym chętniej przebywamy na świeżym powietrzu i nosimy przewiewne, lekkie ubrania. Niestety może to sprzyjać większemu ryzyku ukąszenia przez kleszcze, które mogą być źródłem infekcji bakteryjnej, wirusowej, czy przenosić pierwotniaki. Szczególnie musimy uważać na kleszcze, kiedy wybieramy się na spacer po lesie, łące, parku czy wybieramy się na wypoczynek nad wodą. Kleszcze najczęściej możemy spotkać w trawie, krzewach i innych roślinach, nie wyższych niż 1-1,5 m.

            Najlepszym sposobem uniknięcia ukąszenia przez kleszcza jest noszenie długich spodni, ewentualnie przykrycie nogawek skarpetkami, noszenie górnych części ubioru z długim rękawem oraz stosowanie repelentów, które odstraszają m. in. komary i kleszcze. Kiedy wrócimy do domu z miejsc w których mogą bytować kleszcze, powinniśmy:

- sprawdzić, czy na odzieży nie ma kleszcza i ewentualnie zdjąć go przed wejściem do domu,

- dokładnie obejrzeć nasze ciało,

- wziąć prysznic i obejrzeć miejsca szczególnie narażone na wkłucie kleszcza, t. j.: zgięcia kolan, łokci, pachy, pachwiny, głowa.

Kiedy jednak dojdzie do wkłucia się kleszcza w naszą skórę, należy jak najszybciej usunąć go, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko ewentualnego zakażenia. Żeby pozbyć się wkłutego kleszcza w naszą skórę, należy użyć specjalnego zestawu do usuwanie kleszczy (dostępnego w aptekach) lub pęsety a następnie ująć kleszcza przy samej skórze i zdecydowanym ruchem pociągnąć go ku górze. Jak najmniej manipulując nim i uważając, aby go nie zgnieść. Unikajmy smarowania kleszcza różnymi substancjami, które mogą zwiększyć ryzyko zakażenia, gdyż w takich sytuacjach pasożyt może wprowadzić do naszego krwioobiegu wcześniej wspomniane patogeny. Po usunięciu kleszcza dokładnie zdezynfekujmy miejsce ukłucia, a kiedy usunięcie kleszcza sprawia nam trudności, zwróćmy się o pomoc do lekarza.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}