W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Irena Sendlerowa

23.03.2021

Społeczniczka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, która podczas II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci.

Irena Sendler

Przyszła na świat w 1910 roku w Warszawie.  Jako mała dziewczynka nauczyła się języka jidysz przebywając w towarzystwie żydowskich pacjentów sanatorium przeciwgruźliczego, które prowadził jej ojciec. To on zaszczepił w niej myśl, że „pomaga się temu, który tonie“, która przyświecała jej do końca życia.  Studiowała polnistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Już przed II wojną światową rozpoczęła pracę w Wydziale Opieki Społecznej, gdzie poznawała problemy samotnych matek, osób bezrobotnych i bezdomnych.

Wyszła za mąż za Andrzeja Sendlera, który podczas kampani wrześniowej w 1939 roku trafił do niemieckiego obozu jenieckiego i pozostał w nim aż do końca wojny. Podczas II wojny Światowej, po utworzeniu w 1940 roku w okupowanej przez Niemców Warszawie getta żydowskiego, Irena zaangażowała się w pomoc żydowskim rodzinom w ocaleniu ich dzieci. Zorganizowała sobie i koleżance legitymacje pracowników kolumny sanitarnej zwalczającej choroby zakaźne, które były przespustką do zamkniętej dzielnicy. Zmieniała żydowskim dzieciom tożsamość na polską i przenosiła je do polskich przytułków i rodzin. Były to bardzo emocjonalne rozstania, bez gwarancji bezpieczeństwa. Dzieci wywożono w skrzynkach i workach karetką Miejskich Zakładów Sanitarnych, niemowlęta natomiast usypiano. Wykorzystywano także tramwaje przejeżdżające przez getto, wozy strażackie, przejścia przez piwnice domów graniczących z budynkami po „aryjskiej” stronie oraz kanały. Irena Sendlerowa i jej współpracownicy pomagali także w ucieczkach z getta osobom dorosłym.

W 1943 roku została kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom („Żegota“) - polskiej humanitarnej organizacji podziemnej, będącej organem polskiego rządu na uchodźstwie. W tym samy roku została aresztowana przez Gestapo, jednak „Żegocie” udało się ją uwolnić.

Nowe oraz rdzenne nazwiska ratowanych dzieci spisywała na kartkach, które zwijała w rulony. Ukrywała je między innymi w słoikach zakopywanych w ogrodzie. 

W 1965 roku została odznaczona medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jej kandydatura była dwukrotnie zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

Zmarła w 2008 roku.

{"register":{"columns":[]}}