W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Podsekretarza Stanu MSZ, Pawła Jabłońskiego w PZEA

16.06.2021

Wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński przebywał w dniach 9-10 czerwca br. z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej głównym elementem były konsultacje polityczno-ekonomiczne przeprowadzone z Ministrem Stanu w emirackim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej. Ahmedem Alim al-Sayeghem. Rozmowy poświęcone były rozwojowi współpracy dwustronnej, szczególnie w zakresie stosunków gospodarczych, a także omówieniu najważniejszych spraw politycznych i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ZEA

Obaj ministrowie zgodzili się, że relacje między Polską a ZEA mają ogromny potencjał. – Obecny czas, kiedy wychodzimy z pandemii i na nowo zacieśniamy nasze relacje jest szczególnie istotny, także dlatego, że Zjednoczone Emiraty Arabskie świętują w tym roku 50-lecie swojego istnienia, a jesienią w Dubaju rozpoczyna się światowa wystawa EXPO, z bardzo silną obecnością Polski – wskazywał min. P. Jabłoński. Nasz aktywny udział wystawie pozwoli zaprezentować jej gospodarzom i gościom potencjał polskiej gospodarki; będzie też ważnym impulsem stymulującym polsko-emiracką współpracę. 

Obok konsultacji w resorcie spraw zagranicznych głównym tematem wizyty ministra Jabłońskiego była promocja polsko-emirackich kontaktów biznesowych i gospodarczych, m.in. w takich dziedzinach jak technologie cyfrowe, produkcja, przetwórstwo, przechowywanie i bezpieczeństwo żywności, ochrona środowiska, zarządzanie zasobami wodnymi, odnawialne źródła energii, turystyka, usługi medyczne, czy edukacja. Podczas rozmów z Ministrem Stanu ds. Handlu w emirackim Ministerstwie Gospodarki, Thanim al Zeyoudim, wiceszef polskiej dyplomacji wskazał, że w branży informatycznej w naszym kraju funkcjonuje ponad 60 tys. firm. – Polskie przedsiębiorstwa z branży high-tech dysponują dużym potencjałem, są gotowe do zwiększania swojej obecności na rynku emirackim – podkreślał wiceminister. W trakcie rozmów ustalono, że nasze kraje powołają wspólną polsko-emiracką radę biznesu zrzeszająca przedsiębiorców z obu państw, w celu ułatwienia polskim firmom dostępu do rynku emirackiego oraz zachęcenia emirackich inwestorów do zwiększenia obecności w Polsce. Kwestiom różnych form współpracy gospodarczej poświęcone były również rozmowy wiceministra Jabłońskiego w Izbie Gospodaczej Abu Dhabi oraz w centrum wsparcia technologicznych start-upów HUB-71, a także spotkania z przedstawicielami emirackich funduszy inwestycyjnych i biznesu.

W trakcie wizyty Minister Paweł Jabłoński udzielił także obszernego wywiadu wiodącemu emirackiemu dziennikowi The National. Wywiadu w formie podcastu można posłuchać tutaj 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zdjęcia (7)