W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GUGiK będzie współpracował z KPRM w zakresie e-usług i IIP

16.01.2023

Na początku roku GUGiK poinformował o podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego wzajemnej współpracy Głównego Geodety Kraju z Ministrem Cyfryzacji w zakresie realizacji projektu „Smart Geoportal Service”. Czego dotyczyć będzie to przedsięwzięcie?

Smart Geoportal Service

Projekt pn. „Smart Geoportal Service – Zapewnienie dostępności oraz zwiększenie możliwości wykorzystania przez obywateli i przedsiębiorców innowacyjnych e-usług i danych Infrastruktury Informacji Przestrzennej” realizowany będzie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. Jego budżet na razie nie jest znany – zostanie ustalony po opracowaniu studium wykonalności. Środki mają jednak pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności usług oraz zbiorów danych będących w dyspozycji administracji publicznej, a także zwiększenie jakości i interoperacyjności usług publicznych wraz z zapewnieniem ponownego użycia danych przestrzennych. Planowane do w ramach projektu e-usługi będą wspomagały m.in. zarządzanie w administracji publicznej np. w zakresie „smart environment”, poprzez wizualizację i algorytmiczne zarządzanie danymi (np. w zakresie zarządzania wodą, odpadami, jakością powietrza, energią).
Okres realizacji projektu jest planowany na około 3 lata.

Wspomniany list intencyjny podpisały 4 stycznia p.o. GGK Alicja Kulka oraz reprezentująca Ministra Cyfryzacji Anna Biała, zastępca dyrektora w Departamencie Tożsamości Cyfrowej w KPRM.
GUGiK będzie współpracował z KPRM m.in. przy opracowaniu i realizacji założeń:

  • wymogów technicznych wymaganej infrastruktury technicznej;
  • zaproponowanej architektury;
  • bezpieczeństwa, w tym przekazywanych i analizowanych danych wraz z zapewnieniem zgodności prawnej;
  • wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji;
  • funkcjonowania portalu, w tym przekazywanych i analizowanych danych;
  • harmonogramu wdrożenia, budżetu projektu oraz utrzymania rozwiązania powstałego w ramach projektu w perspektywie 5-letniej;
  • dokumentu zarządzania utrzymywania rozwiązania.

(Źródło: https://geoforum.pl)

{"register":{"columns":[]}}