W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak sztuczna inteligencja może przyspieszyć transformację sektora energetycznego? Raport

24.02.2023

Raport „Jak sztuczna inteligencja może przyspieszyć transformację sektora energetycznego w Polsce?”, który bazuje na pracy Grupy Roboczej ds. AI, jest kierowany do liderów przedsiębiorstw związanych z energetyką oraz tych firm IT, które chcą współpracować z branżą energetyczną. Adresatami są także decydenci zajmujący się polityką gospodarczą i energetyczną w naszym kraju.

Jak sztuczna inteligencja może przyspieszyć transformację sektora energetycznego

Raport „Jak sztuczna inteligencja może przyspieszyć transformację sektora energetycznego w Polsce?” jest adresowany też do specjalistów technicznych zajmujących się rozwiązaniami sztucznej inteligencji. Autorzy liczą, że będzie dla nich użyteczny, ponieważ ma ambicję pogłębić zrozumienie kondycji sektora ich klientów. Większość dotychczasowych strategicznych opracowań dotyczących tematyki tego raportu skupia się na definiowaniu, co należy zrobić, a omija kluczowe odpowiedzi, jak osiągnąć strategiczne cele. W rezultacie mamy wiele strategii leżących na półkach, które nigdy nie przerodziły się w działania, choć ich główne tezy są z pewnością prawdziwe.

Kluczową częścią raportu jest prezentacja wyników badania przeprowadzonego na rzecz Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) działającej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ankietę wypełniła większość największych spółek sektora elektroenergetycznego, a nasza analiza odnosi się do ich konkretnej sytuacji i przedstawia merytoryczne uzasadnienie dla zaproponowanych działań.

Opublikowany przez THINKTANK raport próbuje opisać praktyczny wymiar transformacji cyfrowej sektora energetycznego i aspiruje do bycia poradnikiem w tej sprawie lub przynajmniej wstępem do realizacji takiego procesu. W opracowaniu przedstawiona jest transformacja cyfrowa z punktu widzenia potrzeb przedsiębiorstwa działającego na tym rynku. Nie skupiono się na obrazie makroekonomicznym, który został wszechstronnie opisany w innych dostępnych na rynku analizach i artykułach. Wskazano, jakie kluczowe czynniki umożliwiają przyspieszenie cyfryzacji sektora, jak można wpłynąć na ich rozwój i w jaki sposób skutecznie wesprzeć realizację zakładanych celów w zdefiniowanym czasie.

RAPORT DOSTĘPNY JEST TUTAJ.

{"register":{"columns":[]}}