W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rola AI w obszarze Smart City

11.08.2022

Działania Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji nabierają tempa. Oprócz podsumowania tego, co działo się w pierwszym roku działalności zainaugurujemy nową podgrupę ds. smart city. Podczas sesji odbędzie się również prezentacja European Digital Innovation Hub w obszarze IoT/Smart City, który został wypracowany razem z KPRM i członkami GRAI.

Rola AI w obszarze Smart City

Podczas sesji zaprezentujemy nową podgrupę ds. smart city, jej założenia, cele, zaproszonych ekspertów i instytucje, a także planowane działania. Omówimy także European Digital Innovation Hub w obszarze IoT/Smart City koordynowany przez Polski Klaster IoT i AI SINOTAI, który jest ekosystemem dostawców i odbiorców technologii. Tworzą go podmioty o zróżnicowanej charakterystyce działania, ale skupione wokół tworzenia, wykorzystania lub wdrażania narzędzi opartych na AI w tkance miejskiej. EDIH stanowi płaszczyznę wymiany wiedzy pomiędzy poszczególnymi interesariuszami, tak aby implementacja rozwiązań AI była możliwa, dostępna i ekonomicznie uzasadniona. Centralne podejście do zagadnienia wiąże się z równym skupieniem nad inteligentnymi miastami, wsiami, regionami ale w standardzie spójności dla całego kraju, dlatego tak istotne jest podejście Smart Country. Ważne jest, aby przedstawiciele różnych środowisk wymieniali wiedzę i konfrontowali potrzeby, aby obrane kierunki rozwoju brały pod uwagę korzyści różnych środowisk, wykorzystując maksymalnie zebrany potencjał.

 

Więcej informacji oraz aktualna agenda NA STRONIE WYDARZENIA.

Zapraszamy do rejestracji NA STRONIE REJESTRACYJNEJ.

 

Sesję przeprowadzą Agnieszka Łasut oraz Marek Ostafil. Ich gośmi będą Anna Biała, Mariusz Bednarz, Marcin Dziekański, Natalia Galica, Adriana Kamińska-Flak oraz Krzysztof Kielec.

Agnieszka Łasut

 

Marek Ostafil

Anna Biała

 

Mariusz Bednarz

Marcin Dziekański

 

Natalia Galica

Adriana Kaminska-Flak

 

Krzysztof Kielec

Sebastian Temich

 

Bogusław Zbyszewski

Agnieszka Łasut. Studiowała na Wydziale Ochrony Środowiska Politechniki Śląskiej w Gliwicach i już wówczas skierowała się ku nowoczesnym kierunkom technologicznym. Rozwijała ścieżkę kariery w branżach technologicznych oraz umiejętności interpersonalne i talent budowania zespołów ludzkich, wspierając je studiami podyplomowymi w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem. Od 2018 roku współtworzyła i wdrażała jeden z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć technologicznych w Polsce w zakresie Internetu Rzeczy – system ELIoT Pro, który jako jeden z niewielu projektów z Polski w całej historii programu SME Instrument / Horyzont 2020 otrzymał dofinansowanie Komisji Europejskiej. Była twórcą pierwszych pilotażowych implementacji systemu ELIoT Pro na Śląsku w obszarze Smart Buildings, Smart City, Automatyki Przemysłowej. Szczególnym sukcesem było przygotowanie i realizacja światowej premiery systemu ELIoT Pro oraz prezentacja wspólnego pilotażu zrealizowanego z Miastem Katowice, która miała miejsce podczas Cybersec Forum 2019 w Katowicach. Wdrożenie to spotkało się z uznaniem nie tylko władz Miasta Katowice ale także regionu. Jako przedsiębiorcza kobieta jest współzałożycielką i Prezesem Zarządu Smart Secure Networks Sp. z o.o., która jest koordynatorem Polskiego Klastra IoT i AI – SINOTAIC. Klaster, w ciągu niespełna dwóch lat swojej działalności, stał się jedną z rozpoznawalnych w kraju inicjatyw w zakresie najnowocześniejszych technologii, a zwłaszcza Internetu Rzeczy, Sztucznej Inteligencji i cyberbezpieczeństwa. Współtwórczyni koncepcji European Digital Innovation Hub „Smart Secure Cities” oraz Programu "MŚP 4.0", który w formule "one-stop-shop" działa od 2020 roku. Ekspert w ramach Śląskiego Forum Ekspertów powołanego przez Marszałka Województwa Śląskiego, Ekspert Regionalnej Rady Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Marek Ostafil. Przedsiębiorca, menadżer, doradca, trener i wykładowca akademicki. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posiada ponad 20 letnie doświadczenie w zarządzaniu międzynarodowymi zespołami i projektami. Współzałożyciel firm Cyberus Labs Sp z o.o., specjalizującej się w tworzeniu rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa, oraz Smart Secure Networks Sp z o.o. Pomysłodawca Polskiego Klastra IoT i AI – SINOTAIC. Jest współtwórcą koncepcji najbardziej kompleksowego w skali światowej rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów IoT – ELIoTPro, który jako jeden niewielu polskich przedsięwzięć otrzymał finansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu SMI Instrument. Jest współautorem opracowania koncepcji systemu szyfrowania przeznaczonego dla nano satelitów oraz satelitów komunikacyjnych - LiSE. Współtwórca rozwiązań technologicznych w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz współtwórca programu cyfryzacji MŚP - Śląskie 4.0, przygotowanego przez zespół Klastra SINOTAIC. Jest przedstawicielem Klastra w grupie roboczej ds. cyberbezpieczeństwa przemysłu oraz ds. cyberbezpieczeństwa utrzymania ruchu działających przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji). Wykładowca w zakresie cyberbezpieczeństwa systemów IoT na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i nowych kierunków w telekomunikacji na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest ekspertem Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości oraz Instytutu Kościuszki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jako ekspert Spin-US Sp z o.o. brał udział w opiniowaniu i tworzeniu Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego 2030.

Mariusz Bednarz. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w Lublinie. Pracę na rzecz samorządu województwa podkarpackiego podjął w 2000 r. w Departamencie Rolnictwa i Środowiska  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Fachowa wiedza, bardzo dobra znajomość funkcjonowania programów operacyjnych oraz przepisów prawa doprowadziły do powierzenia mu obowiązków kierowania zadaniami samorządu województwa związanymi z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Od 2007 roku pełnił funkcję Dyrektora i Zastępcy Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, podczas której poza odpowiedzialnością za kierowanie pracą departamentu odpowiadał za prawidłowe wdrażanie PROW na lata 2007-2013 oraz przygotowanie programowe i wdrażanie Programu na lata 2014-2020. Prowadzony przez niego Departament aktywnie pobudzał aktywność samorządów gminnych i społeczności wiejskich do pozyskiwania środków finansowych, a dzięki temu do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w zakresie bezpieczeństwa ekologicznego oraz poprawy warunków życia i pracy mieszkańców terenów wiejskich. W roku 2016 objął funkcję Dyrektora Departamentu Działań Delegowanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Od czerwca 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. gdzie w dalszym ciągu aktywnie pracuje dla zrównoważonego rozwoju województwa podkarpackiego zmierzając w kierunku likwidacji istniejących barier i tworzenia sprzyjających warunków rozwoju firm województwa podkarpackiego przy pomocy instrumentów: finansowych, lokalowych, informacyjno-szkoleniowych, organizacyjnych, edukacyjnych oraz promocyjnych.

Natalia Galica, w 2022 r. objęła samodzielne stanowisko ds. otwartej nauki w Narodowym Centrum Nauki; od 2020 r. koordynatorka ds. otwartego dostępu i Data Champion w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Data Steward School oraz Open Science Train the Trainer OpenAIRE Bootcamp, ekspertka w projekcie Transform for European Research and Innovation (H2020) oraz uczestniczka European Open Science Cloud Future Users Group (H2020).

Adriana Kamińska-Flak. Absolwentka Politechniki Śląskiej na wydziale zarządzania i inżynierii produkcji. Od pięciu lat pracuje w Urzędzie Miasta Katowice, aktualnie na stanowisku Kierownika Referatu Systemów Transportowych i Zrównoważonej Mobilności. Odpowiedzialna za budowę sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych w mieście oraz za współpracę z operatorami usług mikromobilnych. Obecnie koordynator nowej polityki parkingowej Miasta Katowice. Otwarta na nowe rozwiązania smart city oraz wdrażanie projektów usprawniających życie we wspólnej tkance miejskiej.

Sebastian Temich. Data Scientist. Doktor inżynier w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika. Specjalista w obszarach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w zastosowaniu przemysłowym. W codziennej pracy skupia się na wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji w diagnostyce prewencyjnej procesów produkcyjnych.

Bogusław Zbyszewski. Dyrektor zarządzający Dział Nowych Technologii CADVISION PANOVA GROUP. Absolwent kierunku Geodezji na Politechnice Śląskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Clausthal-Zellerfeld. Absolwent Wydziału Mechaniczno Technologicznego Politechniki Śląskiej kierunek Master of Business Administration, Industry 4.0. Od początku swojej kariery związany z oprogramowaniem, które wykorzystywał zarówno jako wdrożeniowiec i specjalista CAD. W firmie CADVISION PANOVA Group zarządza zespołem odpowiedzialnym za wdrożenia systemów CAD/PDM/PLM, integracją tych systemów z systemami ERP oraz kontaktami z kluczowymi klientami z branży przemysłowej. Od lat wprowadza rozwiązania cyfrowego bliźniaka współpracując z przedsiębiorstwami, realizując projekty umożliwiające przeniesienie produktu do postaci cyfrowej

{"register":{"columns":[]}}