W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-algierskie konsultacje polityczne

30.10.2021

– Polska postrzega Algierię jako jednego z najbardziej perspektywicznych partnerów w Afryce i świecie arabskim – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w rozmowie ze swoim algierskim odpowiednikiem, Rachidem Chakibem Kaidem.

konsultacje

Głównymi tematami dzisiejszych polsko-algierskich konsultacji była bilateralna współpraca gospodarcza i polityczna oraz kwestie stabilności i bezpieczeństwa w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Europie.

Rozmówcy zgodzili się co do istnienia dużego i nie w pełni wykorzystanego potencjału rozwoju współpracy handlowo-inwestycyjnej oraz w sektorze usług finansowych, administracji podatkowej, rolnictwie i produkcji żywności, energetyce, technologiach związanych z ochroną środowiska, klimatu, a także w przemyśle obronnym. Polska gotowa jest dzielić się z Algierą doświadczeniami i rozwiązaniami technologicznymi w procesie budowania gospodarki rynkowej i nowoczesnych instytucji publicznych. W celu wypracowania konkretnych projektów obaj ministrowie uzgodnili również rozpoczęcie prac nad zwołaniem Wspólnej Komisji Międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej. Wśród tematów konsultacji znalazły się ponadto kwestie współpracy na forach międzynarodowych oraz wymiana poparć w systemie ONZ.

Regularne spotkania konsultacyjne na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Algierii stanowią ważny element współpracy ministerstw spraw zagranicznych obu krajów i odbywają się naprzemiennie w Warszawie i Algierze. Poprzednia edycja miała miejsce w lutym 2016 r. w Algierii.

{"register":{"columns":[]}}