W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Niger

Coraz ważniejszy partner dla Europy

Niger staje się dla innych państw Unii Europejskiej i NATO coraz ważniejszym partnerem. Jedną z głównych tego przyczyn jest rosnąca niestabilność w regionie Sahelu i wysoki poziom aktywności ugrupowań terrorystycznych. Dotyczy to zarówno zachodniej części kraju, sąsiadującej z Mali i Burkina Faso, jak i regionów położonych w pobliżu Jeziora Czad, będącego teatrem działań Boko Haram. Z tego powodu coraz wiele państw (m.in. USA, Francja, Niemcy i Belgia) jest coraz silniej zaangażowanych w tym kraju, udzielając mu wsparcia w walce z tym zagrożeniem. Współpraca z Nigrem jest również niezwykle ważna w celu ograniczenia fali niekontrolowanej migracji z Afryki subsaharyjskiej do Europy. Kraj staje też obecnie przed wyzwaniem konsolidacji wciąż raczkującego systemu demokratycznego. Z tych względów wskazane byłoby większe zainteresowanie Polski dialogiem politycznym z Nigrem.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską a Nigrem zostały nawiązane w czerwcu 1971 r. Jednym z istotnych wydarzeń w naszych przyjaznych relacjach była wizyta w 2011 r. prezydenta Mahamadou Issouffou, podczas której spotkał się on z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Z kolei w 2014 r. wizytę w Warszawie złożył minister ds. rozwoju przemysłu Kaffa Rakiatou Christelle Jackou. Omawiano wówczas plany zacieśnienia relacji ekonomicznych pomiędzy naszymi krajami. Mimo ponawianych próśb nie doszło jednak do wizyty Ambasadora RP w Algierze w celu złożenia listów uwierzytelniających.

{"register":{"columns":[]}}