W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Niger

Coraz ważniejszy partner dla Europy

Niger

Niger staje się dla innych państw Unii Europejskiej i NATO coraz ważniejszym partnerem. Jedną z głównych tego przyczyn jest rosnąca niestabilność w regionie Sahelu i wysoki poziom aktywności ugrupowań terrorystycznych. Dotyczy to zarówno zachodniej części kraju, sąsiadującej z Mali i Burkina Faso, jak i regionów położonych w pobliżu Jeziora Czad, będącego teatrem działań Boko Haram. Z tego powodu wiele państw (m.in. USA, Francja, Niemcy i Belgia) jest coraz silniej zaangażowanych w tym kraju, udzielając mu wsparcia w walce z tym zagrożeniem. Współpraca z Nigrem jest również niezwykle ważna w celu ograniczenia fali niekontrolowanej migracji z Afryki subsaharyjskiej do Europy. Kraj staje też obecnie przed wyzwaniem konsolidacji wciąż raczkującego systemu demokratycznego.

W dniach 4-10 lutego 2023 r. delegaci Ambasady RP w Algierze J. Linkowski i E. Niemier-Pawłowska złożyli wizytę w Nigrze, gdzie wzięli udział w 1. Forum Gospodarczym oraz odbyli szereg spotkań z przedstawicielami nigerskich ministerstw, agend rządowych, przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego oraz z dyplomatami wybranych państw obecnych dyplomatycznie w Nigrze. Wizyta potwierdziła istnienie znaczącego potencjału relacji politycznych i gospodarczych z Nigrem.

Cel budowy silnego partnerstwa z Nigrem bardzo dobrze wpisuje się w ważny wymiar polskiej polityki zagranicznej po 1989 r., jakim jest promocja (na bazie polskich doświadczeń i osiągnięć w tym obszarze) wartości demokratycznych i praw człowieka, czego jednym z wyrazów było współtworzenie przez nasz kraj Wspólnoty Demokracji. Niger jest ważną areną rywalizacji modelów rozwojowych, gdyż pokazuje, iż system demokratyczny i partnerstwo z Zachodem przynosi lepsze rezultaty dla ludności afrykańskiej niż rządy autorytarne i współpraca z Rosją.

Partnerstwo z Nigrem ma też duży potencjał gospodarczy, najbardziej obiecującymi obszarami są zaś rolnictwo i energetyka. Pierwszy z tych sektorów jest wciąż podstawą gospodarki tego kraju, mającego ogromne potrzeby importu rolniczego sprzętu i technologii – co jest bardzo silną stroną naszej gospodarki. Inną możliwością zaangażowania są inwestycje w sektorze energetycznym, zwłaszcza poszukiwania i wydobycia ropy naftowej, jak również wsparcia technicznego.

Kolejnymi krokami w budowie relacji dwustronnych będą wizyta Krajowej Izby Gospodarczej i utworzenie w Nigrze konsulatu honorowego RP. W obszarze wojskowości trwają prace nad zapewnieniem wkładu Polski w misję EUCAP Sahel oraz misją polskich wojskowych w Nigrze w celu uzgodnienia ewentualnej sprzedaży uzbrojenia.

{"register":{"columns":[]}}