W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czad

„Brama do Sahelu”

EUFOR

Nazywany „bramą do Sahelu” Czad jest kluczowym krajem dla stabilności całego regionu. Jego znana z dużej sprawności armia zaangażowana jest w walkę z terroryzmem zarówno w Sahelu, jak i basenie Jeziora Czad. Z tego powodu jest to bardzo istotny partner również dla Polski. Pozytywnym impulsem dla naszych dwustronnych relacji była wizyta polskiej delegacji, z wiceministrami spraw zagranicznych i obrony Maciejem Langiem i Tomaszem Szatkowskim, która przybyła do stolicy Czadu w grudniu 2018 r. Towarzyszyło jej przekazanie donacji amunicji siłom zbrojnym tego kraju. Ministrowie Lang i Szatkowski zostali przyjęci przez ministrów spraw zagranicznych i obrony, a także przez ówczesnego prezydenta Idrissa Déby. Minister Lang odbył również konsultacje z czadyjską minister rolnictwa nt. możliwości współpracy obu krajów w sektorze rolno-spożywczym.

W dniach 5-10 marca 2022 r. wizytę w Czadzie złożył ambasador RP w Algierze Witold Spirydowicz. Głównym jej punktem było złożenie przez ambasadora listów uwierzytelniających przy nowej głowie państwa (po śmierci prezydenta Idrissa Déby’ego w kwietniu 2021 r. został nią, jako przewodniczący Tymczasowej Rady Wojskowej, jego syn Mahamat Idriss). Ceremonia odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Podczas rozmowy z ambasadorem prezydent Déby wyraził solidarność w związku z wydarzeniami na Ukrainie. Ambasador życzył rozmówcy powodzenia w wykonywaniu misji, obie strony wyraziły wolę zacieśniania relacji polsko-czadyjskich.

W Czadzie działa dynamiczna społeczność polskich duchownych, wśród których szczególną rolę odgrywa ks. Stanisław Worwa. Ich aktywność wyraża się nie tylko w wymiarze duszpasterskim, ale i np. edukacyjnym (zgromadzona biblioteka parafii w Ndżamenie udostępniana wszystkim zainteresowanym liczy ok. 13 tys. pozycji). Aktywność ta jest ważnym znakiem polskiej obecności w Czadzie oraz istotnym walorem w naszych relacjach z tym krajem.

Ambasada RP w Algierze odbywa regularne konsultacje z ambasadą Czadu dotyczące relacji dwustronnych i kwestii regionalnych. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w kwietniu 2023 r. Jednym z tematów dyskusji z czadyjskim ambasadorem były konsekwencje kryzysu w Sudanie dla stabilności Czadu (zmagającego się także z wrogimi działaniami rebeliantów wspieranych przez Grupę Wagner). Ambasador podkreślił, że jego kraj chciałby rozwijać relacje z Polską, zwłaszcza w dziedzinie obronności.

Warto podkreślić, że polscy żołnierzy uczestniczyli w niedalekiej przeszłości (w latach 2008-2009) w międzynarodowych operacjach w tym kraju (PKW EUFOR w ramach UE oraz PKW MINURCAT w ramach ONZ), a zaangażowanie to jest odbierane bardzo pozytywnie przez władze w Ndżamenie. Wśród możliwych w przyszłości form współpracy w tym obszarze jest m.in. szkolenie czadyjskich żołnierzy pracujących na sprzęcie rosyjskim. Ważnym celem jest także rozwój relacji gospodarczych, zwłaszcza w dziedzinie rolnictwa. Rozwojowi kontaktów z czadyjskimi przedsiębiorcami mają posłużyć planowane utworzenie konsulatu honorowego RP w Czadzie oraz wizyta przedstawicieli ambasady na przełomie 2023 i 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}