W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czad

Nowa dynamika we wzajemnych relacjach

Pozytywnym impulsem dla relacji Polski z Czadem była wizyta polskiej delegacji, z wiceministrami spraw zagranicznych i obrony Maciejem Langiem i Tomaszem Szatkowskim, która przybyła do stolicy Czadu w grudniu 2018 r. Towarzyszyło jej przekazanie donacji siłom zbrojnym tego kraju, które razem z wojskami Nigru, Mali, Burkiny Faso i Mauretanii wchodzą w skład tzw. Połączonych Sił G5 Sahel, walczących z grupami terrorystycznymi w tym regionie (poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa Czadu jest także aktywność w rejonie Jeziora Czad ugrupowania Boko Haram). Ministrowie Lang i Szatkowski zostali przyjęci przez Ministra SZ i Ministra Obrony, a także przez Prezydenta Czadu i szefa rządu Idrissa Déby. Minister Lang odbył również konsultacje z czadyjską minister rolnictwa nt. możliwości współpracy obu krajów w sektorze rolno-spożywczym.

Ambasador RP Witold Spirydowicz w grudniu 2018 r. został przyjęty przez sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Czadu p. Ndordji Nazaire, któremu wręczył kopie listów uwierzytelniających. W toku rozmowy Ambasador przekazał ministrowi wysoką polską ocenę wysiłków Czadu dla stabilizacji regionu i czadyjskiego zaangażowania militarnego w walce z terroryzmem w ramach działań G5 Sahel. Wyraził nadzieję, że pierwsza w historii naszych relacji wizyta delegacji rządowej przyczyni się do ożywienia wzajemnej współpracy w obszarze wojskowym, politycznym, ale także ekonomicznym. Polska jest bardzo zainteresowana współpracą w sektorze równo-spożywczym i górniczym.  Może dostarczać towary i usługi eksperckie. Czadyjski minister wyraził wdzięczność strony czadyjskiej za okazaną pomoc materialną dla armii. Żywo interesował się także możliwościami podjęcia współpracy w sektorze cywilnym, dostawą towarów i usług, a także kształceniem studentów w wojskowych i cywilnych uczelniach polskich.

Ambasador RP utrzymuje regularne kontakty z Ambasadorem Czadu w Algierze, które są okazją do omówienia stanu dwustronnych stosunków, jak również wymiany opinii na kwestie regionalne i międzynarodowe. Podczas ostatniego spotkania w lutym 2020 r. przekazano stronie czadyjskiej podziękowania za poparcie kandydatury Polski do Rady Praw Człowieka NZ, za niedawno udzieloną pomoc w przetransportowaniu przez polskich księży darów do parafii w Czadzie (goszczącym ok. 20 polskich sióstr zakonnych i misjonarzy) poprzez zwolnienie ich z kontroli celnych, a także za objęcie Polski swoim zasięgiem kompetencji przez ambasadę Czadu w Berlinie (wcześniej w Warszawie akredytowany był ambasador Czadu w Moskwie), co ułatwi wzajemne kontakty. Ambasador RP poinformował także rozmówcę o działaniach polskiej ambasady na rzecz utworzenia w Ndżamenie konsulatu honorowego.

Warto podkreślić, że polscy żołnierzy uczestniczyli w niedalekiej przeszłości (w latach 2008-2009) w międzynarodowych operacjach w tym kraju (PKW EUFOR w ramach UE oraz PKW MINURCAT w ramach ONZ). To zaangażowanie jest odbierane pozytywnie przez władze w Ndżamenie.  Stosunki dyplomatyczne nasze kraje nawiązały w styczniu 1979 r.

(ostatnia aktualizacja: 18.05.2020)