W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu C – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Od dnia 01 lutego 2021 r. obywatele i rezydenci Demokratycznej Republiki Konga mogą ponadto wnioskować o wizy krótkoterminowe Schengen w Konsulatach Królestwa Belgii w Kinszasie i Lubumbashi, które reprezentują Polskę na terytorium Demokratycznej Republiki Konga. W celu uzyskania informacji nt. procedury uzyskania wizy Schengen, prosimy postępować zgodnie z procedurą na stronie Ambasady Królestwa Belgii w Kinszasie: https://rdcongo.diplomatie.belgium.be.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.

Pamiętaj, że wniosek wizowy można złożyć najwcześniej 6 miesiące przed datą planowanej podróży.

Jakie dokumenty musisz złożyć?

Sprawdź zharmonizowaną listę dokumentów uzupełniających (znajduje się na dole tej strony), która zawiera szczegółowe informacje na temat dokumentów niezbędnych do złożenia wraz z wnioskiem o wizę typu C (Schengen).

 

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły dokumenty wymienione w zharmonizowanej liście są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
  • Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed zaplanowaną podróżą.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
  • Przedstawienie wszystkich wymaganych dokumentów nie oznacza automatycznego przyznania wizy.
  • Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.

Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).

Ile zapłacisz?

Opłata konsularna pobierana zgodnie z tabelą opłat konsularnych.

Opłaty przyjmowane są w gotówce w kasie urzędu przy składaniu wniosku.

Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula. 

Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy od członka rodziny obywatela Unii Europejskiej w rozumieniu art. 2 pkt 4 w związku z pkt 3 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2017 r. poz. 900 oraz z 2018 r. poz. 650).

Nie pobiera się opłaty konsularnej za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy oraz opłaty za ponowne rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy złożonego przez małżonka obywatela polskiego, jego małoletniego bezpośredniego zstępnego lub małoletniego bezpośredniego zstępnego jego małżonka, jego bezpośredniego wstępnego lub bezpośredniego wstępnego jego małżonka, jeżeli wstępny lub zstępny pozostaje na utrzymaniu obywatela polskiego lub jego małżonka.

Nie pobiera się opłat za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy Schengen od:

- dzieci poniżej 6 roku życia;

- uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i towarzyszących nauczyciel, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;

- naukowców, zgodnie z definicją w art. 3 pkt 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/801, podróżujących w celu prowadzenia badań naukowych lub wzięcia udziału w seminarium naukowym lub konferencji naukowej;

- przedstawicieli organizacji niekomercyjnych w wieku do lat 25 uczestniczących w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne.

 

50% ulgi za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wydanie wizy Schengen przysługuje:

- dzieciom w wieku od 6 do poniżej 12 lat.

Jaki jest termin realizacji?

Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.  

Jak odbierzesz dokumenty?

Odbiór decyzji wizowych oraz paszportów odbywa się w środy w godz. 10:00-15:00

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.

Opłata za złożenie takiego wniosku pobierana zgodnie z tabelą opłat konsularnych.

Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej są przyjmowane w poniedziałki i wtorki w godz. 09:00-14:00 oraz w środy w godz. 09:00-12:00

 

Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen

Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.  

Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.

Wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula są przyjmowane w poniedziałki i wtorki w godz. 09:00-14:00 oraz w środy w godz. 09:00-12:00

Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.

 

Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie

Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.

Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:

http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html

 

Najczęściej zadawane pytania

Jak mogę zarezerwować termin spotkania w sprawie wizowej?

Wejdź na stronę e-konsulat i następnie:

1. Wybierz język (w prawym górnym rogu strony),

2. Wybierz kraj (Angola) i placówkę ( Luanda),

3. Odpowiedz na pytanie captcha,

4. Wybierz rodzaj wizy (wiza Schengen - rejestracja formularza),

5. Odpowiedz ponownie na pytanie captcha,

6. Wybierz datę wizyty w konsulacie,

7. Wypełnij formularz,

8. Zapisz formularz, a następnie go wydrukuj,

9. Podpisz formularz w punktach 36, 37 i 38.

 

Dlaczego system e-konsulat nie pokazuje najbardziej dogodnego dla mnie terminu wizyty w konsulacie?

System e-konsulat pokazuje jedynie dostępne terminy wizyt. Jeżeli dogodna dla Państwa data nie znajduje się na liście dostępnych terminów oznacza to, że została już zarezerwowana przez innego interesanta/interesantów. 

 

Kiedy powinienem złożyć wniosek o wizę?

Wniosek o wizę należy złożyć osobiście w dniu i o godzinie wyznaczonej przez system e-konsulat. Jeżeli nie stawisz się w zarezerwowanym terminie w konsulacie powinieneś wypełnić nowy wniosek w systemie e-konsulat.

 

 

Materiały

zasady składania wniosków o wizę Schengen
zasady​_składania​_wniosków​_o​_wizę​_Schengen.pdf 0.64MB
{"register":{"columns":[]}}