W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak rozpoznać fałszywy obraz świata

23.04.2024

Z inicjatywy Ambasady RP w Buenos Aires odbyła się konferencja poświęcona dezinformacji.

Od lewej Paula Rejkiewicz, naczelnik wydziału komunikacji strategicznej w polskim MSZ i James Rubin, koordynator Global Engagement Center Departamentu Stanu USA.

„Dezinformacja w aktualnym kontekście międzynarodowym” to temat międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Buenos Aires. Jej celem było przedstawienie w szeroki i wyczerpujący sposób globalnych wyzwań, z jakimi wiąże się dezinformacja i obca ingerencja (Foreign information manipulation interference – FIMI). Seminarium zostało zorganizowane z inicjatywy Ambasady RP w Buenos Aires wspólnie z ambasadami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Unii Europejskiej oraz Legislaturą miasta Buenos Aires.  

W wydarzeniu uczestniczyli Eduardo Serenellini sekretarz ds. prasy oraz Marcia Levaggi, podsekretarz stanu ds. polityki zagranicznej, reprezentujący rząd Argentyny. Wśród prelegentów znaleźli się James Rubin, koordynator Global Engagement Center Departamentu Stanu USA, Paula Rejkiewicz, naczelnik wydziału komunikacji strategicznej w polskim MSZ, Simeon Welby, dyrektor ds. FIMI w brytyjskim resorcie dyplomacji, a także czołowi eksperci w dziedzinie dezinformacji ze Stanów Zjednoczonych i Europy - Douglas Farah oraz Carme Colomina Saló. W wydarzeniu udział wzięli również rzecznicy prasowi argentyńskich ministerstw, korpus dyplomatyczny, urzędnicy, dziennikarze, a także przedstawiciele NGOs i środowisk akademickich.

Podczas spotkania dyskutowano na temat problemu, jaki stanowią działania FIMI dla państw regionu Ameryki Łacińskiej. Kluczowymi zagadnieniami omawianymi przez uczestników wydarzenia były rosyjskie działania propagandowe i dezinformacyjne skierowane przeciw Ukrainie w kontekście brutalnej wojny prowadzonej przez Federację Rosyjską, a także wykorzystywanie sztucznej inteligencji do generowania, publikowania i rozpowszechniania dezinformacji. W programie wydarzenia oprócz przemów ekspertów i dyskusji panelowej znalazły się warsztaty, które pozwoliły gościom na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk na temat przeciwdziałania dezinformacji oraz metod sprzeciwiania się wykorzystaniu nowych technologii do szerzenia nieprawdziwych i zmanipulowanych treści.

Na zdjęciu Paula Rejkiewicz, naczelnik wydziału komunikacji strategicznej w polskim MSZ i James Rubin, koordynator Global Engagement Center Departamentu Stanu USA.

Zdjęcia: Marcia Majcher i Legislatura CABA.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}