W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 – „Z Metsamoru do Erebuni”

22.09.2021

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, w dniach 18-19 września br. odbyło się wydarzenie pt. „Z Metsamoru do Erebuni”, wspólnie zorganizowane przez Ambasadę RP w Armenii oraz Ambasadę Francji w Armenii.

Z Metsamoru Do Erebuni

Głównym celem wydarzenia było zapoznanie szerszej publiczności z działalnością armeńsko-polskiej i armeńsko-francuskiej ekspedycji archeologicznych w Armenii na przestrzeni ostatnich lat oraz przybliżenie jej świata archeologicznego Armenii.

18 września na terenie Muzeum Erebuni odbyły się bezpłatne wycieczki, dzieci zapoznały się z procesem wykopalisk w specjalnie przygotowanej dla nich piaskownicy, która znajdowała się obok muzeum; została zaprezentowana książka „Trójwymiarowa rekonstrukcja od Erebuni do Teishebain”, współautorem której był francuski profesor Stephane de Champes, którego ekspedycja wniosła ogromny wkład w działo wykopalisk archeologicznych na terenie wzgórza Erebuni.

Jako pomost pomiędzy dwoma dniami wydarzenia odbyły się wykłady pt. „Z Metsamoru do Erebuni”, podczas których publiczność zapoznała się z pracą i wynikami pracy armeńsko-polskich archeologów, poprzez przedstawione przez nich prezentacje.

Wykłady przeprowadzili: prof. dr hab. Armeńskiego Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu, Ashot Piliposyan, prof. dr hab. Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego Krzysztof Jakubiak, Dyrektor Muzeum Erebuni doktor Mikayel Badalyan, aspirant Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego Mateusz Iskra, magister Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Bartosz Placak, Kierownik oddziału „Karmir Blur” w Muzeum Erebuni Vahe Sargsyan, architekt – reorganizator w Muzeum Erebuni Ruben Sargsyan:

19 września – z samego rana uczestnicy wydarzenia przybyli do Historyczno-Archeologicznego Rezerwatu Muzeum Metsamor znajdującego się we wsi Taronik w regionie Armavir.

Po przemówieniu powitalnym Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Armenii Pawła Cieplaka, goście mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić wystawę czasową poświęconą działalności armeńsko-polskiej ekspedycji archeologicznej oraz badaniom wykopaliskowym w Armenii.

Otwarte dla zwiedzających były również drzwi wystawy głównej Muzeum Metsamor, gdzie jedną z atrakcji jest nowocześnie urządzona sala, w której jest przedstawiony fundusz złota znalezionego na terenie Metsamor. Można tam również obejrzeć film podsumowujący działalność Rezerwatu-Muzeum Historyczno-Archeologicznego Metsamor.

Na zakończenie wydarzenia wszyscy członkowie armeńsko-polskiej ekspedycji archeologicznej towarzyszyli gościom do wykopalisk znajdujących się na terenie starożytnych miejsc Metsamora, opowiadali o swoich odkryciaach w tych miejscach w kompleksie świątynnym i w „obserwatorium”.

18 i 19 września w wydarzeniu „Z Metsamoru do Erebuni” wzięli udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Armenii Paweł Cieplak, I Radca Ambasady RP Krzysztof Bartczak, Attaché Wojskowy Ambasady RP Wojciech Wiśniewski wraz z małżonką, Attaché Kulturalny Ambasady RP Marianna Karakeyan, Doradca ds. współpracy kulturalnej Ambasady Republiki Francuskiej w Republice Armenii Guillaume Narjollet oraz Attaché Kulturalny Ambasady Francuskiej Cyrielle Lourde. Szef Administracji Eudelu w Armenii Mikhail Hamntan, I sekretarz Ambasady Republiki Czeskiej w Armenii Sabina Novakova, szef Departamentu Ochrony Zabytków Historycznych Ministerstwa Edukacji, Nauki, Kultury i Sportu RA Harutyun Vanyan oraz wiceburmistrz miasta Erywania Gayane Melkom Melkomyan.

{"register":{"columns":[]}}