W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polonia w Armenii

Związek Polaków w Armenii

ZPwA został założony w 1995 roku. „Polonia” zajmuje się wieloaspektową działalnością na rzecz Polaków, osób pochodzenia polskiego mieszkających w Armenii oraz zainteresowanych szeroko rozumianą polskością. Istotnym zadaniem organizacji jest propagowanie polskiej kultury, tradycji, obyczajowości, a także wiedzy o kraju ojczystym wśród lokalnych społeczności. Organizuje zarówno spotkania seniorów (grupa „Klub Seniora”), jak i młodzieży (grupa „Młoda Polonia”). Przy Związku od 2001 roku działa polonijny chór młodzieżowy „Gwiazdeczka”.

Związek organizuje konkursy, związane z historią, językiem i kulturą polską, pokazy filmowe, obchody tradycyjnych świąt (np. Dzień Kobiet, Andrzejki, Święto Niepodległości), otwarte dla członków i sympatyków organizacji. Zainteresowani mogą także korzystać z biblioteki oraz mediateki, prowadzonej przez organizację.

W siedzibie Związku regularnie odbywają się zajęcia języka polskiego dzieci, młodzieży i dorosłych. Lekcje są prowadzone przez lektorów delegowanych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

W roku akademickim 2001/2002 z inicjatywy Związku na Państwowym Erewańskim Uniwersytecie Lingwistycznym im. W. J. Briusowa wprowadzono lektorat języka polskiego jako drugiego języka obcego na kierunku Filologia Rosyjska i Obca. Zajęcia są obowiązkowe dla studentów III, IV i V roku. Zajęcia prowadzi dwóch lektorów z Polski. Najlepsi studenci wyjeżdżają na letnie szkoły języka polskiego do Polski. W 2004 roku otwarto gabinet języka polskiego im. A. Mickiewicza, który jest wyposażony w sprzęt audiowizualny, a oprócz tego posiada swoją biblioteczkę. W roku akademickim 2007/2008, dzięki staraniom ambasady RP i „Polonii” został otwarty lektorat języka polskiego na Erewańskim Uniwersytecie Państwowym oraz kolejny gabinet języka polskiego, tym razem pod patronatem Jana Kochanowskiego.

Dużego nakładu pracy wymaga wydawany od 2003 r. przy pomocy Senatu RP i Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” kwartalnik „Póki my żyjemy…” Kwartalnik zdobył niemałą sławę i cieszy się w Polsce i wśród innych środowisk polonijnych dużą popularnością. Jest wydawany na wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim.

„Polonia-Giumri” jest oddziałem Związku Polaków w Armenii „Polonia” w Giumri.

Prezesem organizacji od samego początku istnienia do 2017 r. była Pani Ałła Kuźmińska. Od 2017 r. funkcję prezesa pełni Pani Liana Harutyunyan. 

Kontakt

„Związek Polaków w Armenii”

ul. Tumanyan 28/20 m. 51

0010 Erywań, Armenia

adres e-mail: Liana-hf@wp.pl

Tel: 096727310

https://www.facebook.com/Polonia.Armenia/

 

„Polonia-Giumri”

ul. Marushyan 2/15

3115 Gyumri, Armenia

adres e-mail: Liana-hf@wp.pl

Tel: 096727310

https://www.facebook.com/poloniagiumri/