W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego zagra pod batutą ormiańskiego dyrygenta Aleksandra Iradyana

18.06.2021

Khaczaturian2

12 czerwca 2021r. w Filharmonii Narodowej im. Arama Chaczaturiana w Erywaniu odbyło się uroczyste zakończenie XVII Międzynarodowego Konkursu im. Arama Chaczaturjana.

Konkurs ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Armenii, które cieszy się zainteresowaniem także poza jej granicami. Znakomici dyrygenci z całego świata mają niepowtarzalną możliwość wystąpienia przed wymagającą erywańską publicznością i zdobycia prestiżowych wyróżnień.

Zwycięzcą konkursu został japoński dyrygent Daichi Deguchi. Zgodnie z decyzją jury drugie miejsce przyznano Yukuan Jin (Chiny), trzecie - Elias Brown (USA), czwarte - Ian Niederhofer (USA).

Wyjątkowym festiwalowym wydarzeniem było nagrodzenie uczestnika konkursu - Pana Aleksandra Iradjana (Armenia/Niemcy) przez Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, Pana Piotra Sułkowskiego.

Laureat otrzymał nagrodę w formie zaproszenia do Polski i koncertu z orkiestrą symfoniczną w Olsztynie. W czasie koncertu pod batutą dyrygenta Aleksandra Iradjana zabrzmią  utwory, między innymi ormiańskich i polskich kompozytorów.  Inicjatywa ta jest cennym wkładem, zarówno w rozwój polsko – armeńskiego dialogu kulturalnego, jak również szansą poznania Polski i polskiej kultury dla ormiańskiego artysty.

Nagrodę wręczył I Radca Ambasady RP w Erywaniu, Chargé d’affaires  Pan Krzysztof Bartczak. Podczas wręczenia nagrody  wyraził nadzieję, że przyjazd  do Polski Pana Iradjana wpłynie na pogłębienie współpracy polsko-armeńskiej oraz zachęci polskich dyrygentów do udziału w  kolejnych edycjach konkursu. Przypomniał, że wielki polski kompozytor Krzysztof Penderecki wielokrotnie bywał w Armenii, gdzie nawiązał głęboką przyjaźń i współpracę.

Autor zdjęć: Lusi Sargsyan

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}