W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyjazd i tranzyt przez Austrię

20.11.2020

Ostatnia aktualizacja informacji: 20.11.2020

5

Informacje w sprawie wjazdu do Polski:

 Straż Graniczna

 

Przejazd z Austrii do Polski

Informacje w sprawie przejazdu do Polski przez:

Niemcy: Ambasada RP w Berlinie

Czechy: Ambasada RP w Pradze

Słowację: Ambasada RP w Bratysławie

 

Wjazd do Austrii z krajów uznanych za bezpieczne

Przyjazd do Austrii obywateli Polski możliwy jest bez ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym COVID-19, jeżeli następuje z państw uwzględnionych na liście krajów bezpiecznych. Dodatkowo osoba przyjeżdżająca do Austrii w okresie 10 dni poprzedzających przekroczenie granicy nie mogła przebywać w innym państwie niż uznanym za bezpieczne.

 

Do krajów bezpiecznych należą:

Australia, Belgia (region Stołeczny Brukseli i Walonia ujęte na liście państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym), Bułgaria (regiony Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Jambol, Kardzhali, Montana, Plovdiv, Rasgrad, Shumen, Silven, Smoljan, Sofia, Stara Zagora, Targovisthe, Varna ujęte na liście państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym) Dania, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja (regiony  Île-de-France oraz Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże ujęte na liście państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym), Grecja, Irlandia, Islandia, Japonia, Kanada, Włochy, Chorwacja (regiony Brod-Posavina, Istrien, Koprivnica-Križevci, Osijek-Baranja,  Šibenik-Knin, Varaždin, Zadar ujęte na liście państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym) Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Monako, Holandia, Norwegia, Polska, San Marino, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Węgry, Watykan, Zjednoczone Królestwo (regiony East Midlands, North East, Yorkshire, The Humber ujęte na liście państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym), Cypr, Wyspy Kanaryjskie (pozostała część Hiszpanii oraz Baleary ujęta jest na liście państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym), Nowa Zelandia, Portugalia (Lizbona i region Norte ujęte na liście państw o podwyższonym ryzyku epidemicznym), Republika Korei oraz Urugwaj.

 

 Wjazd do Austrii z krajów podwyższonego ryzyka

Przyjazd do Austrii obywateli Polski podlega obostrzeniom w przypadku, gdy ma miejsce z państw znajdujących się w wykazie krajów o podwyższonym ryzyku związanym z sytuacją epidemiczną COVID-19. Osoby przyjeżdżające do Austrii z tych państw zobowiązane są do przedłożenia przy wjeździe zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zaświadczenie nie może być starsze niż 72 godziny w chwili przekroczenia granicy, wzór zaświadczenia poniżej. W przypadku braku zaświadczenia osoby wjeżdżające do Austrii będą musiały udać się na 10-dniową kwarantannę oraz w terminie 48 godzin od wjazdu wykonać na własny koszt badanie biologiczno-molekularne na obecność SARS-CoV-2.

UWAGA ! Obywatele polscy podróżujący z Polski do Austrii w tranzycie przez Czechy, to znaczy bez zatrzymywania się w Czechach, z wyjątkiem krótkich koniecznych postojów np. na stacjach benzynowych, nie są objęci wskazanymi wyżej obostrzeniem i będą mogli wjechać do Austrii bez konieczności posiadania testu molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub odbycia kwarantanny – na warunkach opisanych w punkcie Wjazd do Austrii z krajów uznanych za bezpieczne. Przy wjeździe do Austrii konieczne będzie uprawdopodobnienie, iż pobyt w Czechach miał miejsce jedynie w związku z przejazdem tranzytowym.

 

Do krajów obszaru podwyższonego ryzyka należą:

Egipt, Albania, Andora, Bangladesz, Belgia (regiony region Stołeczny Brukseli i Walonia), Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria (regiony Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Jambol, Kardzhali, Montana, Plovdiv, Rasgrad, Shumen, Silven, Smoljan, Sofia, Stara Zagora, Targovisthe, Varna) Bahrajn, Chile, Chorwacja (tylko regiony: Brod-Posavina, Istrien, Koprivnica-Križevci, Osijek-Baranja,  Šibenik-Knin, Varaždin, Zadar), Ekwador, Hiszpania (poza Wyspami Kanaryjskimi), Indie, Indonezja, Iran, Kosowo, Meksyk, Mołdowa, Czarnogóra, Nigeria, Macedonia Północna, Pakistan, Peru, Filipiny,  Rumunia, Federacja Rosyjska, Senegal, Serbia, Afryka Południowa, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Prowincja Hubei (Chiny), Francja (tylko regiony: Île-de-France oraz Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże), Czechy, Portugalia (tylko Lizbona oraz region Norte) , Zjednoczone Królestwo Zjednoczone Królestwo (regiony East Midlands, North East, Yorkshire, The Humber).

 

Wjazd do Austrii z krajów nieujętych na liście państw bezpiecznych i państw podwyższonego ryzyka

Przyjazd i przylot do Austrii obywateli Polski podlega obostrzeniom w przypadku, gdy ma miejsce z państw nieujętych w wykazie krajów bezpiecznych lub o podwyższonym ryzyku epidemicznym. W stosunku do tych osób wymagane jest przedłożenie przy przekroczeniu granicy zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno–biologicznego na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zaświadczenie nie może być starsze niż 72 godziny w chwili przekroczenia granicy. 

Osoby nieposiadające badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 zobowiązane są do poddania się 10 dniowej kwarantannie. Kwarantanna może zostać zakończona, o ile wynik testu na obecność SARS-CoV-2 będzie negatywny.

 

Tranzyt przez Austrię z krajów podwyższonego ryzyka oraz z krajów nieujętych na liście państw bezpiecznych

Bez ograniczeń możliwy jest przejazd przez Austrię w tranzycie bez zatrzymywania się.

W ramach tranzytu możliwe jest jednak zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie. Jako tranzyt traktowany jest również przylot do Austrii i dalsza niezwłoczna podróż np. do Polski samolotem, samochodem lub pociągiem. W przypadku międzylądowania lub opóźnienia w opuszczeniu Austrii samochodem lub pociągiem możliwy jest nocleg w wyznaczonym hotelu na terenie lotniska. Prawo austriackie nie określa maksymalnego czasu trwania tranzytu, zakłada się jednak, że powinien odbywać się bez noclegu na terenie Austrii.

W przypadku tranzytu badanie molekularno-biologiczne na obecność wirusa SARS—CoV-2 oraz poddanie się kwarantannie nie jest konieczne.

 

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce Informacje dla podróżujących.

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pod adresem: https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews

Komunikaty dotyczące aktualnej sytuacji w ruchu granicznym publikowane są w mediach społecznościowych:

 

Koronawirus w Austrii - informacje i zalecenia:

Federalne Ministerstwo ds. Socjalnych, Zdrowia, Opieki i Ochrony Konsumenckiej

Federalne obostrzenia

Regionalne (dodatkowe) obostrzenia

Materiały

Ärztliches Zeugnis Gemäß der Verordnung des Bundesministers für Soziales, Gesundheit, Pflege und Konsumentenschutz über Maßnahmen bei der Einreise aus Nachbarstaaten
II​_218​_2020​_Anlage​_A.pdf 0.79MB
Medical Certificate In accordance with the ordinance of the Federal Minister of Social Affairs, Health, Care and Consumer Protection about measures concerning the entry from neighbouring countries
II​_218​_2020​_Anlage​_B.pdf 0.79MB