W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak bezpiecznie kupować w internecie – poradnik

25.11.2022

Co robić by nie wpaść w sidła cyberprzestępców kupując w internecie? Zachęcamy do zapoznania się z nową publikacją CSIRT NASK o bezpieczeństwie zakupów online.

Nie daj się złapać - napis na zielonym tle poradnik Cert Polska

Polacy coraz chętniej kupują w internecie, a w ślad za konsumentami podążają także cyberoszuści. Jak wskazuje CERT Polska w samym 2022 roku spośród 37,6 miliona Polaków około 30 milionów miało już doświadczenie z realizowaniem zakupów w internecie. Im popularniejszy staje się handel w sieci (e-commerce), tym większą kreatywnością wykazują się nieuczciwi sprzedawcy i cyberprzestępcy. Sposoby ich działania są coraz bardziej wyrafinowane. Statystyki incydentów zarejestrowanych przez CERT Polska wskazują, że w 2022 roku liczba incydentów i zagrożeń związanych z najpopularniejszymi portalami zakupowymi i sklepami internetowymi (w porównaniu z rokiem 2020) jest już niemal 7-krotnie wyższa. Dlatego kupujący powinni zachować czujność i rozwagę na każdym z etapów robienia internetowych zakupów.

ABC bezpiecznych e-zakupów

Aby pomóc internautom w bezpiecznych zakupach przez internet, zespół CERT Polska przygotował poradnik z praktycznymi wskazówkami, na co zwrócić uwagę, jak działać, czego się wystrzegać, aby kupowanie online było tylko przyjemnością!  
Twórcy poradnika przypominają o prostych krokach bezpiecznych zakupów online. Oto najważniejsze z nich:

  • Sprawdź dane sprzedawcy – czy firma podana na stronie posiada numer NIP, czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, a adres sklepu istnieje fizycznie. Zwróć też uwagę, czy pod nazwą sklepu widnieje firma prowadząca działalność handlową. Możliwe, że oszust podszywa się pod istniejącą firmę, która nie ma sklepu internetowego lub przejął nieużywaną domenę internetową innego podmiotu gospodarczego;
  • Przyjrzyj się ofercie sprzedawcy. Oceń, czy jest ona spójna, czy nie ma błędów ortograficznych i stylistycznych, czy sklep oferuje określony asortyment, a nie wszystko, czego tylko dusza zapragnie;
  • Sprawdź, czy e-sklep posiada wszystkie niezbędne elementy, takie jak: regulamin, sposób dostarczenia przesyłki, sposób płatności, sposób zwrotu towaru.
  • Unikaj sprzedawców stawiających dodatkowe warunki zakupowe, np. gdy prosi o zalogowanie się w innym miejscu, o pobranie i zainstalowanie czegokolwiek albo proponuje sfinalizowanie transakcji gdzie indziej.
  • Z rezerwą podchodź do promocyjnych wabików typu „oferta aktualna tylko dziś”.
  • Sprawdzaj opinie o sklepie, przyjrzyj się też, kto je napisał. Przeanalizuj historię wystawianych opinii – jeśli istnieje luka, np. najnowsze opinie są z ostatnich dwóch tygodni, a wcześniejsze sprzed roku – ogranicz zaufanie. Skorzystaj też z wyszukiwarki. Jest szansa, że oszukani klienci zdążyli zostawić w sieci jakieś ostrzeżenie na temat sklepu, w którym chcesz dokonać zakupów.


Zachęcamy do zapoznania się z całym poradniekiem CERT Polska, który dostępny jest tutaj.

{"register":{"columns":[]}}