W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reklamy fałszywych inwestycji w internecie – nie daj się oszukać!

16.09.2022

Ostrzegamy przed fałszywymi reklamami inwestycyjnymi, w których cyberprzestępcy podszywają się pod spółki Skarbu Państwa i wykorzystują wizerunki znanych firm i osób.

po prawej stronie laptop na stole . Z monitora wystają banknoty. Po lewej widać rękę sięgającą po banknoty .

W ostatnim czasie, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – CSIRT KNF zaobserwował wzmożoną ilość tzw. oszustw inwestycyjnych, które adresowane są do osób zainteresowanych usługami oferowanymi na rynku finansowym.

Cyberprzestępcy publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych oferujące szybkie zyski. Reklamy zachęcają do zainwestowania kapitału w fundusze inwestycyjne lub w nieistniejące waluty cyfrowe. Nie daj się zwieść – to kolejny sposób, aby pozbawić Cię oszczędności!

Wysoki zysk i niskie ryzyko – brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe

Schemat działania jest zazwyczaj bardzo podobny. Cyberprzestępcy wykorzystują media społecznościowe do reklamowania fałszywych inwestycji. Zwykle obiecują w nich wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy i zachęcają do podania swoich danych na sfałszowanej stronie internetowej lub pobrania konkretnej aplikacji, rzekomo umożliwiającej zainwestowanie pieniędzy. 

Uwaga na profesjonalny wygląd oszukujących portali! Cyberprzestępcy wykorzystują wizerunek znanych i zaufanych podmiotów. 

Reklamy podszywają się m.in. pod:

  • TAURON Polska Energia
  • PKN ORLEN
  • Grupa PGE
  • PGNiG Grupa Kapitałowa
  • PZU SA

Bądź czujny!

Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek inwestycje swojego kapitału, sprawdź czy oferta pochodzi z oficjalnego i legalnego źródła. Hasło „promocja”, „obniżka” czy „tylko teraz”, a także obietnica ogromnego zysku w krótkim czasie powinny wzbudzić Twoje podejrzenia. Sprawdź w internecie czy dana oferta widnieje na oficjalnej stronie podmiotu lub zadzwoń do firmy i zweryfikuj informacje. Nie daj się oszukać – bądź czujny!

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli podejrzewasz oszustwo internetowe - zgłoś to do CSIRT NASK:

Więcej informacji o stosowanych przez cyberprzestępców rodzajach ataków oraz sposobach jak ich uniknąć, znajdziesz w naszej bazie wiedzy o cyberbezpieczeństwie.
 

{"register":{"columns":[]}}