"Safer Internet”. Konferencja dla dobra dzieci
23.09.2025
Ochrona dzieci przed zagrożeniami w świecie nowych technologii to główny temat Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”. 23 września 2025 r. wicepremier Krzysztof Gawkowski zainaugurował 19. edycję wydarzenia, organizowanego przez NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.
– Spotykamy się, by lepiej zrozumieć wpływ technologii na młodych ludzi, ale i zaprojektować odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na otwarciu wydarzenia. – Konferencja wpisuje się w linię działań Ministerstwa Cyfryzacji i NASK – „Włącz Szacunek. Wyłącz hejt.” Fundament jest wspólny: odpowiedzialność za kulturę szacunku i przeciwdziałanie przemocy w internecie. Bo nie ma dwóch światów: online i offline. Jest jedno dzieciństwo, w którym dorośli muszą być obecni – dodał.
Ponad połowa młodych ludzi doświadcza przemocy w sieci
Z badania NASK wynika, że 56 proc. nieletnich doświadczyło przemocy w sieci. Aż 52 proc. z nich nikomu o tym nie powiedziało. Według badania “Sprawdzian 13+” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, aż 60 proc. dzieci poniżej 12. roku życia spotkało się w internecie z czymś, co je zaniepokoiło. O działaniach, które mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w internecie, rozmawiają podczas “Safer Internet” psychologowie, pedagogowie, eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, prawnicy i badacze, w tym specjaliści z NASK.
Regulacje czy edukacja?
Wśród tematów debat jest to, jak sprawić, aby rozwój technologiczny przebiegał w tempie, które jest bezpieczne dla naszych dzieci. Jak podkreślają eksperci, równie ważne, co edukacja i wsparcie emocjonalne, są regulacje prawne.
Prelegenci z krajów europejskich zaprezentują, w jaki sposób regulacje unijne wdrażają w swoich środowiskach lokalnych i jak sprawdzają się w praktyce. Dotyczy to nie tylko podnoszenia wieku użytkowników mediów społecznościowych czy cyberprzemocy, ale także sztucznej inteligencji i tego, jak z niej korzystać.
Temat AI będzie także szeroko omówiony podczas debaty, na której eksperci porozmawiają o wpływie technologii na kształtowanie dzieciństwa przyszłych pokoleń. Już teraz dzieci (ale także dorośli) nawiązują emocjonalne relacje z wytworami sztucznej inteligencji.
Transmisja online i zapisy na webinary
Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w konferencji stacjonarnie, organizatorzy zapewnili streaming online, w którym można wziąć udział po zarejestrowaniu się na stronie https://konferencja.saferinternet.pl/.
Po dwóch dniach sesji plenarnych, wystąpień i debat, w dniach 25-26 września odbędą się webinary online na które można zapisać się pod adresem: https://konferencja.saferinternet.pl/webinary.
Organizatorami konferencji są: Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Wydarzenie sfinansowano ze środków Ministra Cyfryzacji a także z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Konferencja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Głównym Partnerem konferencji jest Fundacja Orange. Patronami honorowymi są Minister Cyfryzacji, Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka.