W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

UWAGA! CSIRT KNF ostrzega przed fałszywymi konkursami na portalu Facebook

07.09.2022

Cyberprzestępcy tworzą profile podszywające się pod @IKEAPolska oraz @DecathlonPolska oferując możliwość otrzymania nagród.

Zdjęcie fałszywych postów konkursowych na portalu Facebook. Po prawej stronie post ze zdjęciem kanap po prawej zdjęcie rowerów

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego – CSIRT KNF przestrzega przed fałszywymi konkursami na portalu Facebook, które na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie prawdziwej okazji. W rzeczywistości to sprytnie zaplanowana pułapka cyberprzestępców.
Oszuści, dla zwiększenia skuteczności swoich działań, podszywają się pod znane firmy, jak IKEA, Decathlon czy też producentów elektroniki.

Cyberoszuści działają m.in. z kont: Decathlon Fans podszywające się pod Decathlon Polska (@DecathlonPolska) oraz IKEA Fans podszywające się pod IKEA (@IKEApl). 

Na czym polega oszustwo? 

W ogłoszeniu fałszywego „konkursu” metoda działania jest praktycznie identyczna. Oszuści przekonują, że mają dużą liczbę lekko uszkodzonych mebli, rowerów czy innych sprzętów, których nie można sprzedać. Dołączają też zdjęcie, by poprawić swoją wiarygodność. By wziąć udział w fałszywym losowaniu, należy napisać krótki komentarz do określonej godziny.

Oszuści liczą na naszą nieuwagę czy rozkojarzenie. Po co to robią? Najprawdopodobniej chodzi o wyłudzenie danych. Przykładowo – z listy biorących udział w „konkursie” można wybrać „zwycięzców” i w wiadomości prywatnej poprosić ich o podanie poufnych danych takich jak PESEL czy numer karty kredytowej, by „opłacić wysyłkę”, a faktycznie nas okraść.

Pamiętaj!

Nawet jeśli dla Ciebie takie oszustwa wydają się oczywiste, to warto przestrzec swoich znajomych lub członków rodziny, którzy nie są tak dobrze zaznajomieni z internetem i mogą dać się nabrać na podobne metody. 

WAŻNE! – Reaguj

Jeżeli podejrzewasz oszustwo lub otrzymałeś podejrzane wiadomości SMS-em lub e-mailem - zgłoś to do CSIRT NASK:

Więcej informacji o stosowanych przez cyberprzestępców rodzajach ataków oraz sposobach jak ich uniknąć, znajdziesz w naszej bazie wiedzy o cyberbezpieczeństwie.
 

{"register":{"columns":[]}}