W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert Piotra Alexewicza i Orkiestry Symfonicznej Teatru Narodowego Cláudio Santoro z okazji 200-lecia niepodległości Brazylii

04.10.2022

Z okazji 200-lecia odzyskania niepodległości przez Brazylię oraz w ramach Roku Romantyzmu Polskiego, 4 października 2022 r. odbył się w Brasílii uroczysty koncert młodego polskiego pianisty Piotra Alexewicza z udziałem Orkiestry Symfonicznej Teatru Narodowego Cláudio Santoro (OSTNCS) pod batutą Maestro Nortona Morozowicza.

2

Koncert miał miejsce w sali teatru Plínio Marcos Centrum Kulturalnego FUNARTE Brasília. W programie koncertu znalazły się: Mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszko, Koncert fortepianowy F-moll Op. 21 Fryderyka Chopina oraz Pierwsza Symfonia Popular brazylijskiego kompozytora Radamésa Gnattali. Wśród gości koncertu znaleźli się wysocy rangą przedstawiciele administracji brazylijskiej, członkowie korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele świata kultury oraz Polonii. Wydarzenie miało charakter otwarty i było darmowe, co przełożyło się na wysoką frekwencję.

Wydarzenie było pierwszym koncertem młodego polskiego pianisty Piotra Alexewicza w Brazylii po jego znaczących sukcesach w wielu międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w  2021 r. Zaproszenie przez Ambasadę Piotra Alexewicza do jego pierwszego występu artystycznego w Brazylii i w Ameryce Łacińskiej nastąpiło z inspiracji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, w ramach działań tej instytucji zmierzających do międzynarodowej promocji młodych, wyróżniających się wybitnym talentem polskich pianistów. Była to również okazja do współpracy pianisty z renomowanym brazylijskim dyrygentem polskiego pochodzenia, Maestro Nortonem Morozowiczem. Warto zaznaczyć, że rodzina Morozowiczów odegrała znaczącą rolę w rozwoju brazylijskiej kultury. Nestor rodu, Tadeusz Morozowicz (1900-1982) przybył do Brazylii w 1926 r., stając się pionierem parańskiego teatru i baletu oraz założycielem grup folklorystycznych w Kurytybie. Jego córka Milena, była cenioną tancerką baletową, natomiast starszy syn Henryk, znany jako Henrique de Curitiba, był jednym z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki poważnej w stanie Parana. Dyrygent Norton Morozowicz – najmłodszy syn Tadeusza­ – jest obecnie Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Kurytybie.

Wieczór zainaugurowały wystąpienia Maestro Claudio Cohena, dyrektora artystycznego OSTNCS oraz Ambasadora RP w Brasílii, Jakuba Skiby.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}