W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekcja symbolu Solidarności na pomniku Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

02.09.2020

W niedzielę wieczorem 30 sierpnia czasu brazylijskiego, kiedy w Polsce rozpoczął się już 31 sierpnia, dzień 40 rocznicy powstania NSZZ Solidarność, z inicjatywy Ambasady RP w Brazylii, odbyła się projekcja znaku Solidarności na jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów kulturowych i religijnych na świecie – Figurze Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro.

Foto1

Projekcja została zrealizowana z inicjatywy Ambasady RP w Brazylii. „Posąg Chrystusa z otwartymi ramionami, upamiętniający stulecie niepodległości Brazylii ma przypominać ludziom o pokoju, nadziei i godności, a wartości te leżały również u podłoża Solidarności. Te same wartości stały również u podstaw działania wielu milionów Polaków, którzy w sierpniu 1980 roku, walcząc o wolność i solidarność, utworzyli pierwszy wielki, niezależny związek zawodowy w państwach objętych komunistycznym totalitaryzmem” - powiedział Ambasador RP Jakub Skiba.

„Zostanie upamiętniona bardzo ważna część historii Polski i całej Europy Wschodniej - proces walki o niepodległość i wolność, który zakończył się upadkiem Muru Berlińskiego, symbolizującym koniec komunistycznego ucisku Związku Radzieckiego” – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji Rio de Janeiro, Dom Tiago Stanisław.

Ambasador przypomniał, że iluminacja figury Chrystusa Zbawiciela, której jednym z twórców był rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Lewandowski, a u jej stop gościł Papież Polak Jan Paweł II, jest wyrazem wiary w zwycięstwo idei solidarności na całym świecie.  „Treści te są  szczególnie istotne w  obecnym, trudnym momencie, kiedy cała ludzkość potrzebuje jedności w trakcie walki z pandemią”- zaznaczył Ambasador.