W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk z uczestnikami Akcji „Polonia4Neighbours”

30.06.2020

Podczas wideokonferencji wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podsumował działania przedstawicieli Polonii, którzy wspierali walkę z pandemią COVID-19.

2020.06.24 Warszawa . Minister Szymon Szynkowski vel Sek . Wideokonferencja Polonia 4 Neighbours .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

24 czerwca odbyło się spotkanie online wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka z uczestnikami akcji Polonia4Neighbours. Wideokonferencja posłużyła podsumowaniu dotychczasowego etapu aktywności naszych rodaków organizujących i niosących pomoc oraz wsparcie osobom i środowiskom poza granicami Polski w związku z pandemią COVID-19. W spotkaniu udział wzięły 23 osoby z 14 krajów z 4 kontynentów - przedstawiciele polonijnego środowiska lekarskiego, duchowieństwa, organizacji polonijnych oraz osoby prywatne, m.in. z Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Meksyku. Minister przekazał podziękowania wszystkim zaangażowanym w realizację działań pomocowych. Dotychczas nasi rodacy zainicjowali lub zrealizowali 163 przedsięwzięcia. Dziękujemy!

 

* Z Brazylii w wideokonferencji wziął udział Pan Marcos Vilcek, dyrektor ds. kultury Towarzystwa Kulturalnego Abranches (zał. w 1910 r., dawniej Towarzystwo Polskie Króla Władysława Jagiełły) w Kurytybie, który wraz z członkami Towarzystwa i przyjaciółmi zorganizował w kwietniu i maju zbiórkę żywności i środków higieny dla najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy. KG RP w Kurytybie włączył się w tę akcję solidarnościową. Była to pierwsza tego typu inicjatywa środowiska polonijnego w Brazylii w okresie pandemii.

Następnie w maju inne organizacje i środowiska polonijne z różnych stanów Brazylii zorganizowały podobne działania. Miasta brazylijskie objęte akcją Polonia4Neighbours to: Kurytyba, Campo do Tenente i Rio Claro do Sul w stanie Paraná, Papanduva i Massaranduba w stanie Santa Catarina, Carlos Gomes, Áurea, Guarani das Missões, Dom Feliciano, Porto Alegre i Erechim w stanie Rio Grande do Sul, Águia Branca w stanie Espírito Santo oraz Goiânia w stanie Goiás.

 

Link do audycji w Polskim Radio na temat pomocy humanitarnej zorganizowanej przez Polonię w Brazylii: POLSKIE RADIO

Wideo